Književni susret s Julijanom Adamović

Autor: Sanja Kurucić, 9. 11. 2018.

Prigodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, u našu školu pozvali smo Julijanu Adamović, hrvatsku književnicu, autoricu romana i zbirki priča za odrasle i djecu.

Dobitnica je nagrade Kiklop za zbirku priča Kako su nas ukrali Ciganima iz 2008. Godine 2009. u izdanju V.B.Z.-a izlazi joj zbirka kratkih priča Konzerviranje. 2013. godine u nakladi Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade objavljuje roman Da ti pamet stane te zbirku kratkih priča za djecu Dnevnik sivog mačka i druge priče, u koautorstvu sa svojim tada dvanaestogodišnjim sinom. U nakladi Semafora 2015. izlazi joj zbirka poezije Sunce na šalteru, a u 2016. treća zbirka kratke proze, Glineni anđeli. Godine 2018. godine objavljuje svoj prvi roman Divlje guske - dirljiv, moćan i potresan roman o odrastanju.

Proznim djelima zastupljena je u brojnim skupnim zbirkama i na portalima. Vanjski je suradnik T-portala, gdje objavljuje osvrte na društveno-političke prilike u Hrvatskoj.

Odgovarajući na unaprijed pripremljena pitanja, književnica je s učenicima podijelila svoja razmišljanja o književnosti, knjigama, o razlozima pisanja, potrebi i vrijednosti čitanja književnih djela. Pred kraj susreta pročitala je dvije priče iz zbirke kratkih priča Dnevnik sivog mačka i druge priče.

„Mjesec hrvatske knjige“ tradicionalna je i najveća manifestacija u Hrvatskoj posvećena knjizi, knjižarstvu i knjižničarstvu. Od 15. listopada do 15. studenoga u mnogim hrvatskim knjižnicama i školama, održavaju se brojne aktivnosti kojima je cilj približiti knjigu krajnjem korisniku. Ovogodišnja je manifestacija posvećena kulturnoj baštini s glavnom temom Baš baština i motom (U)čitaj nasljeđe!

S. Kurucić, prof.

« Ožujak 2024 »