10. veljače – Županijska smotra Lidrano 2010

Autor: Barbara Knežević, 26. 2. 2010.

U srijedu, 10. veljače, u poslijepodnevnim je satima već tradicionalno održan Lidrano 2010., smotra stvaralaštva učenika srednjih škola Osječko-baranjske županije na području literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog izraza.

Kao i niz godina, i ovogodišnjem je županijskom Lidranu domaćin bila Srednja škola Isidora Kršnjavoga u Našicama. Uvodnim su riječima ovu svečanost kreativnosti otvorili ravnatelj škole, profesor Željko Filjak te našički gradonačelnik dipl. ing. Krešimir Žagar. Na ovoj su razini smotre sudjelovali učenici i njihovi voditelji iz srednjih škola Belog Manastira, Đakova, Našica, Osijeka i Valpova. Prvi dio programa ostvaren je kroz okrugle stolove novinarskog i literarnoga stvaralaštva. Članovi povjerenstava bili su profesionalci s iskustvom u medijskoj i književnoj praksi. Drugi dio programa privukao je svih stotinu i tridesetak sudionika u prostor srednjoškolske višenamjenske dvorane u kojoj je nastupilo devet učenika u okviru samostalnog scenskog stvaralaštva, a potom je prikazano pet skupnih dramskih igara, od kojih su publiku osobito zabavili nastupi osječke Poljoprivredne i veterinarske škole Green Carpet i Slavonska prikaza u izvedbi učenika škole-domaćina. Uz stručno povjerenstvo za dramsko-scensko područje, ovaj je dio lidranovskog događanja pratila i državna izbornica Snježana Samac, televizijska redateljica i urednica programa za djecu i mlade Hrvatske televizije, a dijelu programa prisustvovala je i državna tajnica za Lidrano, gospođa Maja Zrnčić. Nakon utemeljenih obrazloženja i prosudbi svih članova povjerenstva, s poticajnim primjedbama i naputcima za buduća ostvarenja, sudionici su otišli ipak manje nezadovoljni. Najuspješniji, prema odabiru državnih povjerenstava, ponovno će se susresti i na državnoj razini smotre, u Šibeniku, posljednjih dana ožujka.

Romeo Mihaljević, prof.

Predloženi za državnu smotru iz naše škole:

Dramsko-scensko stvaralaštvo

Skupni nastupi