Dan otvorenih vrata Prirodoslovno-matematičkog fakulteta sveučilišta u Zagrebu

Autor: Goran Hajnal, 25. 4. 2018.

Učenici 1. i 2. razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije zajedno s profesorima Goranom Hajnalom i Zdenkom Lovrićem te profesoricom Tomislavom Špehar 13. travnja 2018.g. sudjelovali su na Danu otvorenih vrata PMF-a u Zagrebu od 12:00 do 18:00 sati. Studenti, asistenti i profesori na fakultetu organizirali su radionice, predavanja, izložbe i pokuse na kojima su na zanimljiv i jednostavan način  prezentirali posjetiteljima prirodne znanosti.

Na početku su se svi učenici uputili na Geološki odsjek gdje su se podijelili po razredima. 2 razreda uputio se na radionicu Od kud sad te planine?, dok je 1 razred bio na radionici ''Zemljina torta'' ispod naših nogu. Nakon toga svi učenici uputili su se na Geofizički odsjek gdje su poslušali predavanje dipl. ing. Tomislava Fiketa Seizmološki instrumenti: povijesni pregled. Predavanje je predstavilo povijest seizmometra kao ključnog instrumenta u seizmologiji, njegov razvoj kroz povijest, današnje instrumente koje koristimo, kao i naznake u kojem smjeru će se instrumentacija razvijati.

Nakon predavanja učenici su se podijelili u 5 skupina s kojima su posjetili Kemijski odsjek. Zatim su svi na Fizičkom odsjeku sudjelovali u radionici ''Malo veća škola zvuka'' gdje smo ponovili gradivo o valovima i nastajanju zvuka. Također posjetili smo i predavanje ''Zašto ne surfamo na gravitacijskim valovima?''. Na kraju, učenici su posjetili labose gdje su sudjelovali u zanimljivim i poučnim pokusima.

Nakon obilaska fakulteta, učenici su imali oko sat vremena za City Centar one East kako bi se odmorili, a zatim je uslijedio povratak kući.

Goran Hajnal, prof.

(Tekst napisala učenica Lea Rinčić, 1.PMG)