Terenska nastava Vukovar – Ilok

Autor: Marina Međurečan, 16. 4. 2018.

U petak, 13. travnja 2018. našički gimnazijski maturanti (4.a OG, 4. PMG, uz nekoliko učenika iz 4. b OG i 4. JG) uputili su se na terensku nastavu iz geografije, povijesti i hrvatskoga jezika. Učenici su u pratnji profesorica Marine Međurečan, Marte Božić i Marije Pepelko posjetili Vukovar i Ilok.

Program je započeo posjetom tvornici Borovo, jednoj od najvećih industrija obuće naše države tijekom prošlog stoljeća, koja je s više od 25 tisuća radnika, unatoč ratu i ekonomskim problemima, uspjela opstati. Danas ima oko 700 zaposlenika i svakodnevno se nastoji prilagoditi potrebama tržišta zadovoljavajući svoju kvalitetu i tradiciju. Učenici su imali priliku obići pogone i vidjeti proces nastanka kožne i gumene obuće. Bilo je veoma poučno i zanimljivo vidjeti proces nastanka obuća. Svaki par obuće izrađen je od prirodno dobivenih materijala i tijekom procesa izrade prođe kroz dvadesetak vrijednih  ruku. Tvornica za vlastite potrebe proizvodi gumenu masa od prirodnog kaučuka te su maturanti prilikom posjeta upoznati i s procesom dobivanja gume. Uz to, učenici su imali priliku vidjeti sve modele dizajnirane i proizvedene obuće u tvornici. Kao dokaz uspješne kvalitete poduzeća Borovo je  ovogodišnja proslava 50. obljetnice proizvodnje nadaleko poznate i udobne borosane.

U nastavku putovanja prošetali su ulicama Vukovara i obišli nekih od njegovih najpoznatijih znamenitosti: dvorac Eltz, crkvu sv. Jakova, rodnu kuću nobelovca Lavoslava Ružičke, vodotoranj, spomen-križ na ušću rijeke Vuke u Dunav i granične linije RH simbolično zvan „Vrata grada Vukovara“.  Neizostavni dio obilaska bio je posjet Ovčari i Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata, gdje su učenici paljenjem svijeće i molitvom odali počast stradalima te pozorno slušali izlaganje o strašnim zločinima koji su se dogodili tijekom i nakon opsade Vukovara 1991. godine.

Tijekom posjeta Muzeju Vučedolske kulture saznali su kako su živjeli stanovnici toga područja u 3. st. pr. Kr. Na temelju arheoloških iskopina, koje se još uvijek otkrivaju i istražuju, prikazana su velika civilizacijska postignuća vučedolske kulture, i to vrlo napredna s obzirom na doba iz kojeg potječu.

Nakon obilaska grada-heroja, učenici su se uputili prema Iloku, gdje su ručali te prošetali kroz stari podrum Iločke vinarije dugačak više od 100 m, opskrbljen, između ostalog, najpoznatijim domaćim sortama vina (traminac i graševina). Imali su priliku čuti na koji način Iločani uspjeli očuvati neke od najkvalitetnijh sorti vina jedne od najpoznatije i najkvalitenije vinarije našeg područja, čiji se vinogradi prostiru na oko 1 000 hektara. Zaintereirani vinoljupci kušali su poznate sorte bijelog vina i uvjerili se u vrhunsku kvalitetu tog božanskog napitka.

U nastavku putovanja učenici su se provozali vlakićem do ladanjskog imanja Principovac, s čijeg se vidikovca pruža pogled na velik dio Srijema i Bačke, te prošetali živopisnim Ilokom uživajući u predivnom krajoliku podunavskog vinogorja.

Umorni, obogaćeni novim znanjima i snažnim sjećanjima na žrtve Domovinskog rata, vratili su se kući u ranim večernjim satima, zahvalni za ugodan dan, sigurnu vožnju i zanimljivo stručno vođenje.

Marina Međurečan, prof., Marta Božić prof., Marija Pepelko prof.

(Tekst napisale učenice: Anita Maligec i Ivona Kolarević, 4. a OG)

« Ožujak 2024 »