Europski kviz o novcu

Autor: Danijela Puhanić, 23. 3. 2018.

„Europski kviz o novcu“ (eng. European Money Quiz) organizirala je  Hrvatska udruga banaka (HUB)  16. ožujka 2018. (petak) u suradnji sa ŠtedopisomInstitutom za financijsko obrazovanje uz pozitivnu ocjenu Agencije za odgoj i obrazovanje povodom Europskog tjedna novca.

Ukupno je sudjelovalo čak 262 tima i razreda iz 140 osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj. Kviz je bio namijenjen za djecu od 13 do 15 godina, a natjecanje se održalo putem internetske veze i Youtube kanala na poznatoj Kahoot! platformi.

Cilj ovog projekta je podizanje financijske pismenosti djece i mladih diljem Europe, a koordinira ga Europska bankovna federacija. Natjecanje „Europski kviz o novcu“ se po prvi put održao u Europi uz sudjelovanje mladih iz raznih europskih zemalja.

Učenici Marko Čubrić, Niko Perica, Roko Petković i Bruno Petković iz 1. a razreda Gimnazije Antuna Vrančića iz Šibenika pobjednici su prvog nacionalnog natjecanja Europskog kviza o novcu koji se održao putem online Kahoot! Platforme i YouTube kanala.

Dvoje učenika iz tog pobjedničkog tima u pratnji nastavnika/nastavnice – otputovat će u Bruxelles, Belgiju, gdje će sudjelovati na Europskom finalnom natjecanju 8. svibnja 2018. U Bruxellesu će se natjecati 60-ak europskih nacionalnih finalista iz 30-ak zemalja.

Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice sudjelovala je na natjecanju s dva tima – 1.a ekonomske (8 učenika) i 1. b ekonomske (11 učenika) uz mentorstvo prof. Danijele Puhanić. Tim 1.b ek osvojio je 125. mjesto, a tim 1.a ek  127. mjesto.

Na rezultate je najviše utjecao broj točnih odgovora i brzina rješavanja svih pitanja. Prema točnim odgovorima oba tima, vidljivo je da su se naši učenici kvalitetno pripremali za kviz, jer su imali samo jedan netočan odgovor. Brzina rješavanja odredila je konačni poredak.

Čestitam svim učenicima na odgovornoj i kvalitetnoj pripremi i sudjelovanju u natjecanju.

Danijela Puhanić, prof.