CMS Masterclass 2018

Autor: Goran Hajnal, 26. 2. 2018.

Na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Osijeku, u četvrtak 22. veljače, održana je „CMS Masterclass 2018“ radionica na kojoj su sudjelovali Matej Andrašek, Lucija Drozd, Karolina Japec i Patrik Pokrivka, učenici 4. PMG. U pratnji je išao profesor Mario Vučković.

Radionica je započela u 9 sati, predavanjem  „Fizika čestica danas“, gdje smo se susreli s povijesnim razvojem fizike kao znanosti i koliki udio svemira mi zapravo poznajemo. Nakon toga je uslijedilo predavanje „Kako smo otkrili Higgsov bozon“, na kojem nam je na vrlo zanimljiv način prezentirano kako su to znanstvenici s CERN-a otkrili novu česticu te da je za njezino otkriće bio potreban naporan dugogodišnji rad nekoliko tisuća znanstvenika raspoređenih po skupinama. Predavanje je održao prof. dr. sc. Ivica Puljak (FESB Split), koji radi na CERN-u i član je skupine koja je otkrila Higgsov bozon.

Nakon predavanja, svi su se sudionici radionice uputili prema Učeničkom domu na zajednički ručak i kratku pauzu.

U drugome dijelu radionice predavači su predstavili zadatak za sudionike, a to je obrada CERN-ovih podataka s jednog od četiri detektora na LHC-u (Large Hadron Collider – akcelerator čestica), Kompaktnog mionskog solenoida (CMS). Dobiveni podatci su pokazivali moguće događaje nakon sudara dva protona u LHC-u. Svaki par sudionika je dobio 100 različitih događaja (sudara) koje smo analizirali i upisivali u histogram. Cijela skupina ukupno je analizirala 1700 događaja, a pronađena su ukupno 23 Higgsova bozona. I naši su učenici uspješno pronašli nekoliko takvih čestica.

Pred kraj radionice održana je međunarodna videokonferencija sa sudionicima masterclassa iz Bragance, Debrecena i Firence. Videokonferenciju su vodile dvije znanstvenice s CERN-a, a svaki tim je izabrao predstavnike koji su iznijeli dobivene rezultate svoga tima te pitali ono što ih zanima o CERN-u.

Radionica je završena u 17 sati.

Mario Vučković, prof. i Goran Hajnal, prof.

(Tekst napisala učenica: Lucija Drozd, 4. PMG)