25. veljače 1978. / 25. veljače 2018. – 40. obljetnica odgoja i obrazovanja u novoj školskoj zgradi SŠ

Autor: Dunja Irha Baričević, 26. 2. 2018.

Obilježili smo 40. obljetnicu useljenja u novu zgradu našičke srednje škole, uz prigodan govor  ravnatelja Željka Filjaka i izložbu fotografija iz školske arhive, koje prikazuju svečano otvaranje nove škole. Nova školska zgrada dovršena je u veljači 1978. Prvi nastavni dan bio je 5. veljače 1978., a službenom otvorenju škole (25. veljače) nazočio je ondašnji republički sekretar za obrazovanje dr. sc. Stipe Šuvar.

U proljeće je organizirana velika radna akcija na uređenju školskog okoliša pod vodstvom profesorice biologije Slavice Vučinić i stručnog suradnika za vrtnu arhitekturu dipl. ing. polj. Dragutina Vojvode iz Vinice kod Varaždina. Škola je za samo tjedan dana dobila estetski, pedagoški i ekološki jedinstven okoliš koji školskom ozračju i okruženju još i danas daje poseban ugođaj. Škola je za svoje potrebe prva u Našicama kupila kosilicu za travnjak i organizirala skupinu slobodne aktivnosti „Mladi čuvari prirode“, koju je više godina vodila profesorica biologije Ljubica Rajić.

Izgradnjom nove školske zgrade dobilo se više vrijednosti od samoga prostora, a to su snažni pedagoški poticaji, ekološko okruženje oplemenjeno spomen-alejom zavičajnika, prostor za stručno usavršavanje i rad s darovitim učenicima. Bio je to veliki dobitak za našički kraj i središte kulturnih događanja u gradu. Uvodili su se postupno i novi nastavni programili ili profili obrazovanja. U školi se te godine prvi puta obrazuju učenici kemijsko-tehnološkog usmjerenja, zatim upravnog usmjerenja na III. stupnju (zanimanje daktilograf), a školovanje završava i jedna generacija upravnog usmjerenja na IV. stupnju (zanimanje upravni referent). Završava tada obrazovanje u trgovačkoj struci (koja će se ponovo pojaviti 1991.), a upisuje se i prva generacija elektrotehničke struke. Od srpnja 1978. Srednjoškolski centar mijenja naziv u Centar za odgoj i usmjereno obrazovanje „August Cesarec“ Našice. U školi je zaposleno 52 stalna djelatnika i 22 vanjska suradnika. Prvi puta se u školi raspravlja o uvođenju petodnevnog radnog tjedna. Školu su posjetili studenti iz Pakistana i Čilea povodom solidarnosti s oslobodilačkim pokretima u svijetu. Potkraj školske godine škola započinje praksu davanja ugovora učenicima za studij deficitarnih struka. Takav ugovor dobivaju: Katica Molnar za pedagogiju, Damir Ćurković i Ivica Gerendaj za matematiku i fiziku. Svi redovno završavaju studij i danas su djelatnici ove škole. Zadnji nastavni dan maturanata obilježen 1978. godine kraćim prigodnim programom u predvorju škole u trajanju od jednog školskog sata koji je bio ispunjen veseljem, zabavom i plesom. Postaje to tradicija koju učenici nazivaju „ludi dan“ ili „dan maturanata“.

Dunja Irha Baričević, prof.