Posjet Bistričkom svetištu

Autor: Barbara Knežević, 4. 12. 2009.

U organizaciji našičkog ogranka Katoličkog društva prosvjetnih djelatnika, odnosno profesora Lidije i Ivice Gerendaja, 21. studenoga 15-ak profesora te nekolicina gostiju, uputili su se u posjet Mariji Bistrici.

Svetište Majke Božje u Bistrici u Hrvatskom zagorju ima dugu, višestoljetnu povijest.

Posjet crkvi  Blažene Djevice Marije zaokružen je održanom misom, nakon čega smo posjetili samostan Karmel, koji je smješten u podnožju okolnog brda. Primila nas je sestra karmelićanka koja nas je ukratko upoznala sa poviješću reda i životom u samostanu Karmel. Imali smo priliku sudjelovati u čitanju i  pjevanju časoslova, a zatim smo se susreli sa našom bivšom knjižničarkom, Ivankom, koja se zaredila prije više od godinu dana. Nakon posjeta samostanu, obišli smo križni put, malo se prošetali po mjestu te uputili u Ludbreg gdje smo posjetili Župnu crkvu Presvetog Trojstva u kojoj se čuva Relikvija Predragocjene Krvi Isusove te glavni trg Centrum mundi (centar svijeta) na kojem se nalazi točka koja predstavlja središte svijeta. Nakon Ludbrega, uputili smo se kući.