55 godina srednje škole u Našicama

Autor: Barbara Knežević, 25. 11. 2009.

27. studenoga obilježavamo 55 godina srednje škole u Našicama prigodnim programom i izložbom u višenamjenskoj dvorani u 18.00 sati.

Kako je sve počelo?

Današnja srednja škola utemeljena je 10. rujna 1954. godine kao Gimnazija, a već od 1956. godine osnovana je Ekonomsko-poljoprivredna škola za odrasle. Postojala je sve do 1964. kao redovna škola internatskog tipa za odrasle. Bila je smještena u zgradi tzv. mađarske škole u Markovcu. Internatski prostor kasnije je pretvoren u nastavničke stanove za profesore Ekonomske škole. Postojala je i manja sportska dvorana i prikladni vanjski sportski tereni.

U međuvremenu, godine 1960. osnovana je i Ekonomska škola u istim prostorima u kojima je radila i Ekonomsko-poljoprivredna škola. Od osnutka Ekonomske škole pa do početka šk. god. 1963./64. škola je samostalna, a od te školske godine čini zajedno s Ekonomsko-poljoprivrednom školom „Centar za ekonomsko obrazovanje kadrova“. U tom Centru Ekonomska škola je zapravo ostala sama, jer Ekonomsko-poljoprivredna škola nestaje 1964. godine kao redovni oblik nastave. U jesen 1967. u isti prostor, u kojem djeluje Centar za ekonomsko obrazovanje kadrova, ulaze i pripajaju mu i učenici Škole učenika u privredi (ŠUP), koji su se ranije obrazovali pri Centru za obrazovanje odraslih u Našicama. Zbog toga 1. ožujka 1970. ta ustanova dobiva novi primjereniji naziv „Srednjoškolski centar za stručno obrazovanje“, a 1. siječnja 1971. nastaje Srednjoškolski centar u kojem se ujedinjuju sve našičke srednje škole i do danas ostaju zajedno pod raznim nazivima.

Škola nosi ime u spomen na svestranog promicatelja hrvatske kulture i znanosti, prosvjete i bogoštovlja-Isidora Kršnjavoga rođenog u Našicama 22. travnja 1845.U sastavu našičke srednje škole od 1991. godine postoje tri pedagoške cjeline: Gimnazija, Ekonomska, trgovačka i ugostiteljska škola , Industrijsko-obrtnička škola.

Kako je protekao svečani program…

27. studenoga 2009. u višenamjenskoj dvorani škole u 18,00 sati održan je prigodni program 55. obljetnice srednjeg školstva u Našicama. Program su osmislile profesorice Marina Pavičić i Leopoldina Mijatović s učenicima.

Program je započeo prikazom fotografija pejsaža i slavonskih gradova koje je pripremila prof. Barbara Knežević te plesom učenica 2. razreda gimnazije, Anamarije Gajski, Petre Brčić, Tihane Marić i Ane Radačić.

Nakon toga uslijedila je prezentacija škole po stoljećima, prigodni govori bivšeg i sadašnjeg ravnatelja profesora Josipa Patajca i Željka Filjaka. Šaljivi govor izvela je učenica Marija Lučić, 4. a og, polaznica ovogodišnje Govorničke škole. Zanimljiv je bio i film "Tragom Isidora Kršnjavoga“, projekt koji su osmislile profesorice Nada Tomašević i Marija Pepelko, a filmski zapis su ostvarili učenici David Klapan i David Pavlić sa svojim razrednim prijateljima iz 4. a opće gimnazije. Na kraju programa izvedena je scenska igra "Slavonske prikaze", tekst je osmislila prof. Marina Pavičić, a mentorica dramske skupine, u kojoj  su Tin Pandurić, David Pavlić, Lea Fossberg, Luka Kovač, Vlatka Mifka, Ana Malvić, Martina Hvizdak, David Klapan, Marija Lučić i Josip Ljulj je profesorica Leopoldina Mijatović.

Mogla se razgledati i izložba u predvorju višenamjenske dvorane koju su osmislile i postavile profesorice i knjižničarke Sanja Jović i Manuela Kojić. Fotografije potrebne za program i izložbu pripremio je profesor Josip Kršan. Nakon programa organiziran je domjenak u holu škole koji su pripremili stručni učitelji i suradnici u ugostiteljskoj struci Marica Canecki, Marija Sedlar, Ana Mirković, Jerko Amidžić i učenici ugostiteljske struke.

« Ožujak 2024 »