Održana radionica "Učimo od najboljih"

Autor: Ana Mirković, 17. 11. 2017.

Dana 17. 11. 2017. godine u SŠ Isidora Kršnjavoga u ugostiteljskom praktikumu, održana je druga po redu radionica pod nazivom „Učimo od najboljih“.

Edukativna radionica se bazirala na praktičnom radu u kojem su sudjelovali učenici drugog i trećeg razreda smjer kuhara i konobara s stručnim učiteljima Anom Mirković, Maricom Canecki, Stanislavom Vinkovićem i Jerkom Amidžićem.

Predavači edukativnih radionica:

Robert Bartac – bivši učenik SŠ Isidora Kršnjavoga (prva generacija ugostitelja naše škole), koji je svojim radom i trudom postao zamjenik šefa kuhinje u Hotelu Osijek te Bruno Gašpić, kuhar iz Hotela Osijek ovom prilikom pripremili su razna jela:

1.     Tradicionalnu istarsku tjesteninu „Pljukance“ s lignjama i junetinom u umaku od Malvazije

2.     Kunić s popečcima od ljubičastog batata u umaku od Merlota, cimetom i anisom

3.     Bavette carbonara na tradicionalan način

4.     Tom Yum juhu

5.     Crni rižoto s kozicama

6.     Izbor jela iz woka (tjestenina, riža, povrće)

Gospodin Zoran Vorkapić – somelijer drugog stupnja, majstor učitelj natkonobar, učenicima je dočarao koliko je pravilno poznavanje vina i pravilna prezentacija vina  bitan dio svakog restorana. Radionica o vinu sadržavala je: opis vina, vinogradarske značajke vina, povijest vinogradarstva do novijeg vijeka, Zakon o vinu, osnovne podjele vina po vrstama, boji  i kategoriji tla, suha, polusuha, poluslatka i slatka vina, pjenušava vina, kategorije i vrste  pjenušaca i matičnim regijama vina.

Nakon teorijskog dijela učenicima je praktično pokazao načine prijema gosta u restoranu, otvaranje vina, dekantiranje arhivskih vina, organoleptičku strukturu i ocjenjivanje vina.

Nakon odrađenim pripremnih radova i prigotovljenih jela naši predavači sljubili su okuse izloženih jela s odgovarajućim  vinima.

Ovom prilikom zahvaljujemo se našim predavačima koji su odradili izuzetno poučnu i edukativnu radionicu te prikazali učenicima načine rada u modernim ugostiteljskim objektima. Nadamo se i dalje dobroj suradnji i novim projektima.

Ana Mirković, str. učitelj