Obilježavanje Međunarodnog dana štednje (31. listopada)

Autor: Barbara Knežević, 4. 11. 2009.

Dana 3. studenoga 2009. godine održana je prigodna svečanost povodom Međunarodnog dana štednje u našoj školi.

Svjetski dan štednje obilježava se svake godine 31. listopada, ali malo tko zna da je njegovo obilježavanje znak sjećanja na međunarodni kongres štedioničara, koji je održan na taj dan davne 1924. godine u Milanu. Tada se sastaju predstavnici svjetskih štednih ustanova želeći pronaći izlaz iz opće gospodarske krize nakon 1. svjetskog rata. Zaključeno je kako je štednja nezaobilazna potreba u razvoju čovječanstva, te je proglašen Svjetski dan štednje.

Svjetski dan štednje u našoj školi obilježava se već jedanaest godina. Učenici 4. a i 4. b razreda ekonomske škole izrađivali su plakate na prigodnu temu, te su uređivali panoe u učionici broj 18 i u holu škole. Mentori učenicima bile su profesorice Kata Kovačević i Tanja Horvat.

Na svečanosti bio je prisutan gospodin Ilija Kovačević, šef poslovnice Slatinske banke u Našicama.

Postalo je uobičajeno da hrvatske, kao i ostale banke u svijetu, Svjetski dan štednje obilježavaju različitim donacijama, kao i akcijama podizanja svijesti o nužnosti štednje. Tako je Slatinska banka nagradila tri najuspješnija učenika u izradi plakata.

Nagrađeni učenici su:

1. mjesto 300, 00 kn – Nini Mišić, 4. b ek
  2. mjesto 200,00 kn – Bernarda Amidžić, 4. a ek
  3. mjesto 100,00 kn – Matea Gašparić, 4. b ek

*** više o štednji…

Štednja je odgoda potrošnje za neko buduće vrijeme. Ukupna štednja u jednom gospodarstvu predstavlja ukupni financijski fond investicija. Razumljivo je da će bogatije države moći daleko više investirati jer su u njima visoki dohodci koji omogućuju i visoku štednju. Štednja je postojan oblik ulaganja novca koji sve veći broj građana prepoznaje kao jedan od najpouzdanijih oblika osiguranja vlastite financijske mogućnosti.

Dakle, štedimo ne samo za sebe i vlastite potrebe, nego i za svoju obitelj, potomstvo i buduće naraštaje.