EUROPSKI DAN JEZIKA

Autor: Sanja Kurucić, 27. 9. 2016.

U organizaciji aktiva stranih jezika SŠ Isidora Kršnjavoga Našice prof. Barbare Bošnjak, prof. Snježane Krištofik-Juranić, prof. Ljerke Nađ- Baričević i prof. Mirele Rukavina Sabo 27. rujna obilježen je Europski dan jezika.

Povodom 15. godišnjice Europskog dana jezika naši su se srednjoškolci natjecali u kvizu „Show What You Know“ te se pokazali kao uspješni poznavatelji europske kulturne baštine, politike, geografije i povijesti europskih zemalja. Najuspješniji među njima bili su i nagrađeni besplatnim ulaznicama za bazene Bizovačkih toplica.

Osim sudjelovanja u kvizu naši su srednjoškolci nazočili i brojnim tečajevima stranih jezika koje su ove godine održali govornici stranih jezika i to prof. Marija Božičanin sat španjolskog jezika, prof. Kamila Habacht-Žitnjak sat ruskog jezika, gđa Mira Šarabača sat francuskog jezika, volonter u sklopu DSD programa izvoran govornik njemačkog jezika gosp. Anton Engelhardt sat njemačkog jezika te prof. Mirela Rukavina-Sabo sat talijanskog  jezika.

Učenici, gosti kao i profesori izrazili su oduševljenje ovakvim načinom obilježavanja Europskog dana jezika!!!

Vijeće Europe proglasilo je 2001. godine Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine. Opći ciljevi Europskog dana jezika su:

• Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje;
  • Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koje treba njegovati i sačuvati;
  • Poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo za studijske svrhe, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

Okvirni program:

13,30 – 14, 15     Kviz „Show What You Know“ (višenamjenska dvorana)

13,30 – 14, 15     Radionice „Uvod u strani jezik“

14.15 – 15.00     Želim učiti treći strani jezik! Španjolski i u 2. JG!

*Fotografije sa provedenih aktivnosti

Više o EDJ možete saznati na stranicama:

ec.europa.eu/languages/information/languages-day_hr.htm

prof. Mirela Rukavina-Sabo