Monodrama „Bosanka kraljica:Legenda“ u izvođenju glumice Ivane Milosavljević

Autor: Manuela Kojić, 12. 9. 2016.

U višenamjenskoj dvorani 12. rujna 2016. glumica Ivana Milosavljević za učenike drugih razreda gimnazije i ekonomske škole izvela je monodramu „Bosanka kraljica:Legenda“ autorice dr. sc. Marice Petrović. Predstava je realizirana u suradnji sa Zavičajnim muzejom Našice i Tetra Kabare iz Tuzle.

Monodrama govori o životu Katarine Kosače te svjedoči o ženskoj snazi, vjeri, mudrosti, hrabrosti, boli i ljubavi prema Bosni. Pokazuje životni put popločen brojnim preprekama, kalvariju žene koja nikada nije zaboravila svoje podrijetlo i koja se, do kraja života, borila za očuvanje kraljevstva i bosanskog naroda.

Povijesne okolnosti u kojima je bila okružena

bosanska kraljica Katarina Kosača-Kotromanić:

Prvi poznati bosanski vladar bio je ban Kulin s kraja 12.st.i početka 13.st. i u njegovo vrijeme prvi se put spominje Crkva bosanka. Polovicom 15.st. Bosna se našla na putu osmanlijskih osvajanja i tadašnji posljednji bosanski vladar, Stjepan Tomašević biva pogubljen te Bosna 1463. ulazi u sastav Osmanlijskog Carstva. Južnim dijelom Bosne  (Hercegovinom) vladao je feudalac Stjepan Vukčić Kosača, otac Katarine Kosača, koja je izbjegla pred Osmanlijama u Rim, gdje je sve do svoje smrti "radila na oslobađanju svoje zemlje i obrani svoje vjere".

Katarina je bila žena uglednog kralja Stjepana Tomaša Kotromanića koji umire 1461. te nakon turskog osvajanja Bosne godine 1463. kraljica Katarina, koja se privremeno sklonila u Ljetnikovac "Kozov Grad" iznad Fojnice, konjima, po legendi "naopako" potkovanim, sa pratnjom povukla se na Kupres. Tu je okupljala snage za obranu zemlje. U to vrijeme je na Kupresu u mjestu Vrila (danas Otinovci) dala sagraditi crkvu Presvetog Trojstva. Kad se turskim osvajanjima nije moglo odoljeti ni na Kupresu, kraljica se zajedno s kraljevskom pratnjom povukla do Stona, a zatim do Dubrovnika. U Dubrovniku je pohranila mač svojeg pokojnog muža bosanskog kraljevskog roda Kotromanić. Taj mač je pohranila "pod zavjetom, da se on dadne njezinu sinu Šimunu, kad se oslobodi turskog ropstva", kako bi se borio za oslobođenje svoje zemlje. Njezinu djecu Šimuna i Katarinu su oteli Turci i prisilno ih poturčili. Prema sultanovoj naredbi, poslani su u Carigrad na njegov dvor. Katarina je umrla prirodnim putem i pokopana je po islamskom obredu u Skoplju, gdje joj se i danas nalazi turbe koje je podigao utemeljitelj Sarajeva Isa-beg Isaković te jedna od rijetkih žena u čiju je čast sagrađena ovakva vrsta mauzoleja.

Dunja Irha Baričević, prof.

« Ožujak 2024 »