Učenici strukovnih zanimanja sudjelovali u mobilnosti u Irskoj kroz projekt Edu4Life u sklopu Programa Erasmus+

Autor: Sanja Kurucić, 4. 4. 2016.

Škola nositelj projekta u Programu Erasmus+ za Ključnu aktivnost 1 iz područja strukovnog obrazovanja i osposobljavanja je Srednja Škola Isidora Kršnjavoga Našice. Partner na projektu je Martello Training Limited. Projekt financira Europska unija, a sredstva je odobrila Agencija za mobilnost i programe EU.

Planirane i ostvarene projektne aktivnosti (pisanje projektnog prijedloga, kulturološke, jezične i stručne pripreme, mobilnost, diseminacija te evaluacija) doprinose povećanju stručnih kompetencija učenika strukovnih zanimanja, ali i doprinose jačanju organizacijskih i upravljačkih kompetencija ustanove te unaprjeđuju kvalitetu strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Tijekom dvotjednog stručnog osposobljavanja u obliku odrađivanja stručne prakse, učenicima je pružena mogućnost stjecanja specifičnih znanja i vještina kroz primjenu novih i suvremenijih oblika metoda rada, stjecanje novih i usavršavanje već stečenih znanja i vještina, upoznavanje s radnom praksom u Irskoj, unaprjeđenje jezičnih kompetencija te edukacija iz područja međukulturalnosti, građanstva i tolerancije različitosti.

Kako bi stekli iskustvo inozemne stručne prakse i slijedom toga unaprijedili stručne kompetencije razmjenjujući znanja i iskustva sa stručnim kadrovima u Irskoj, realizirana je mobilnost 22 učenika trećih razreda. U projektu sudjeluju sljedeći učenici: 3. razred tehničara za elektroniku (Luka Stojaković, Denis Vrbešić, Ivan Podpadac, Patrik Godan, Luka Barušić, Luka Hlavati, Filip Ostrihon, Marin Minarek i Marko Vincelj), 3. razred frizerske struke (Elizabeta Prevolšek, Stjepan Fabšić i Tihana Kekin), 3. razred ugostiteljske struke - kuhar (Klara Ivanović, Mirela Pavlović, Domagoj Pavošević, Josipa Lukačić i Marija Radačić), 3. razred ugostiteljske struke – konobar (Jurica Majić i Tanja Kirchinerin), 3. razred strojarske struke – automehatroničar (Ivo Bošnjak ) i instalater kućnih instalacija (Mario Ćurčić i Mario Lozić).

Učenicima su bili dodijeljeni mentori koji su ih upoznali s poslovanjem tvrtke te poučili ih novim i suvremenijim metodama rada koje koriste u svom svakodnevnom radu. Mobilnost je trajala od 5. do 20. ožujka 2016. Nakon završene mobilnosti učenici će dobiti certifikat, odnosno Europass koji im služi kao dokaz odrađene inozemne prakse i koji je priznat kao uvjerenje kojim se dokazuje i vrednuje posjedovanje stručnih kompetencija, priznatih u svim zemljama EU.

Sudionici mobilnosti bili su smješteni u Brayu, gradiću udaljenom 20ak km od Dublina. Bray je slikoviti grad smješten uz obalu Irskog mora i popularno turističko odredište za mnoge izletnike.

Uz stručno osposobljavanje, bilo je vremena i za kulturne sadržaje. Posjetili su irski nacionalni park Glendalough ("Valley of two lakes"), keltsku ranosrednjovjekovnu utvrdu iz 6. stoljeća koja je, po predaji, kolijevka europske pismenosti. Dakako, posjetili su i glavni grad Irske, Dublin, koji nudi pregršt kulturnih, povijesnih i zabavnih sadržaja (St Patrick's Cathedral, Dublin Castle, Spire of Dublin, Guinness Storehouse, Christ Church Cathedral). Dublin je poznat i po velikom broju mostova koji spajaju lijevu i desnu obalu rijeke Liffy te po mnoštvu pubova gdje se Irci rado okupljaju (Temple Bar, Church Pub…).

Kroz ovu mobilnost učenici su unaprijedili svoje stručne, jezične i socijalne kompetencije koje će moći iskoristiti u svrhu bolje konkurentnosti na tržištu rada ili u svrhu nastavka školovanja.

Profesori u pratnji bili su Željko Filjak, Josip Brkić i Sanja Kurucić, a profesori odgovorni za provedbu projektnih aktivnosti su Josip Brkić i Sanja Kurucić, uz suradnju Barbare Bošnjak.

Sanja Kurucić, prof.