Obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta obilaskom Židovskog groblja i izložbom

Autor: Manuela Kojić, 28. 1. 2016.

Dan sjećanja na Holokaust međunarodni je dan sjećanja na žrtve nacističkog režima. Odlukom Ujedinjenih naroda za obilježavanje toga dana određen je 27. siječnja, jer je na taj dan 1945. godine oslobođen Auschwitz, najveći nacistički logor. Ujedinjeni narodi potiču zemlje članice na razradu obrazovnih programa koji će budućim pokoljenjima prenijeti sjećanja na ovu tragediju.

Na inicijativu Udruge za hrvatsku povjesnicu Našice, Dan sjećanja na Holokaust obilježen je 27. siječnja 2016. obilaskom Židovskog groblja učenika Srednje škole Isidora Kršnjavoga (3. a og, 3. pmg, 4. a og) s profesorima Nadom Tomašević i Anđelkom Cvijetovićem te djelatnicima Zavičajnog muzeja Našice. Svatko je na grobove položio jedan kamen. Židovski je običaj položiti na grob kamen ili grudu zemlje koji simboliziraju jednostavnost i čovjekov korijen nastanka iz praha, te njegov povratak u ono iz čega je nastao.

U Našicama je prije Drugog svjetskog rata postojala brojna židovska zajednica koja je aktivno sudjelovala u gospodarskom, društvenom i kulturnom životu grada i okolice. Nakon holokausta ova je zajednica nestala iz života našega grada. Uz bogatu graditeljsku baštinu, tragovi njezine prisutnosti osobito su vidljivi kroz postojanje Židovskog groblja. Ono danas predstavlja izuzetno vrijedan dio nepokretne spomeničke baštine Našica i vrijedan izvor u istraživanju povijesti židovskog naroda, ali i povijesti nekadašnjih žitelja našega kraja.

Anđelko Cvijetović, prof.

U holu škole postavljena je i izložba koju su izradili učenici s profesorima Ivanom Lijić i Romeom Mihaljevićem.