Obilježen Svjetski dan štednje (31. listopada)

Autor: Manuela Kojić, 30. 10. 2015.

Svjetski dan štednje slavi se  31. listopada kao sjećanje na Prvi međunarodni kongres štedioničara održan na taj dan 1924. godine u Milanu. Cilj sastanka bio je oživljavanje borbe protiv rasipništva. Tim počinje promišljanje o očuvanju postojećih resursa i promjenama u njihovom korištenju. Budući da je Održivi razvoj tema našeg Dana otvorenih vrata, odlučili smo krenuti s tim projektom i ukazati koliko je štednja bitna za Održivi razvoj. Održivi razvoj predstavlja održavanje ravnoteže između uporabe, ŠTEDNJE i obnavljanja svih naših resursa te razumijevanje da će i generacije koje dolaze uvelike ovisiti o našem današnjem djelovanju.

Povodom Svjetskog dana štednje koji se u našoj školi obilježava već 14 godina, učenici 4. a i b razreda ekonomske škole i njihovi profesori  Tanja Horvat i Anđelko Puljić, osmislili su projekt za čiju realizaciju je bila potrebna pomoć lokalnih banaka. Učenici su izradili prigodnu izložbu koju su postavili u holu naše škole te izradili plakate na temu „Štednja je veliki prihod“ koje su proslijedili lokalnim bankama. Projekt su podržale OTP banka, ERSTE banka i Slatinska banka. Učenici su primljeni u prostorije banaka gdje su ih djelatnici banaka ugostili, prigodno nagradili i održali edukativna predavanja o nužnosti štednje  budući da je štednja bila i ostala temelj gospodarskog rasta i razvoja svake zemlje, višeg životnog standarda i stabilnosti nacionalne ekonomije.

Slatinska banka nagradila je prigodnim poklonima sljedeće učenike:

Ivonu Štebih
Lanu Brkanić
Silviju Budić,

a školi je doznačila 500,00 kn

ERSTE banka prigodnim poklonima nagradila je:

Elizabetu Baran
Katarinu Sokolić
Enu Božiček

OTP banka nagradila je prigodnim poklonima sve učenike koji su izrađivali plakate. Regionalna voditeljica predložila je da se suradnja s učenicima nastavi i dalje te da oni aktivno i dalje sudjeluju u određenim projektima koje će ponuditi banka.

Ovim projektom potaknuli smo učenike na promišljanje o nužnosti štednje, približili školu javnosti, a posebice je integrirali u gospodarsko okruženje našeg grada, što ćemo, nadamo se  kroz projekte činiti i ubuduće.

Tanja Horvat, prof.

« Ožujak 2024 »