Učenici jezične gimnazije na nastavi u Zagrebu

Autor: Manuela Kojić, 23. 9. 2015.

Učenici i profesori stranih jezika naše škole ove su godine rano započeli s obilježavanjem Dana europskih jezika. Tako su već 18. rujna učenici prvog i drugog razreda jezične gimnazije posjetili Američko veleposlanstvo u Zagrebu, Hrvatski institut za povijest i Ured Europske komisije. Učenicima i njihovim razrednicama, Mireli Rukavina-Sabo i Snježani Krištofik Juranić, bilo je posebno zadovoljstvo što su im se na izletu pridružili gradonačelnik Grada Našica Krešimir Žagar, ravnatelj naše škole Željko Filjak, te prof. Anđelko Cvijetović.

Posjet Američkom veleposlanstvu bio je zapravo nastavak suradnje koju smo započeli u svibnju 2015. povodom Dana otvorenih vrata kada smo ugostili predstavnike Veleposlanstva u našoj školi, ali i u uredu našičkog gradonačelnika. Zaposlenici Veleposlanstva zaželjeli su nam dobrodošlicu i upoznali su nas s funkcioniranjem i radom jedne takve političke i međunarodne institucije. Osim što smo saznali mnogo zanimljivih stvari koje nigdje drugdje ne bismo mogli čuti, učenici su imali prilike pohvaliti se svojim govornim vještinama na engleskom jeziku među izvornim govornicima, glasnogovornikom za odnose s javnošću Christian M. Wright te časnikom marincem gosp G. Vasquezom. Mnogima je ovo bilo jedinstveno iskustvo koje neće nikada zaboraviti. Posebice se ovom prigodom zahvaljujemo i gospođi Marici Bahlen koja je suorganizator posjeta.

Kao pravi učenici i zaposlenici naše škole, odali smo počast Isidoru Kršnjavome posjetom Hrvatskom institutu za povijest gdje su učenici uz stručno vodstvo gosp. Krešimira Krznarića obišli Zlatnu dvoranu, Pompejansku dvoranu i Renesansnu sobu, te vidjeli izloške neprocjenjive umjetničke, ali i povijesne vrijednosti. Za ovaj dio izleta možemo zahvaliti profesoru Anđelku Cvijetoviću.

Posljednji dio izleta bio je posjet Europskoj kući gdje su se učenici na vrlo pristupačan i zanimljiv način upoznali s podatcima o Europskoj uniji. Izlaganja su pripremile djelatnice i prevoditeljice Europske komisije gđa. Marina Petrić, koja je prošle godine i održala radionicu prevođenja u našoj školi, Gianna Petrači i Andrea Horvat Kramarić. Kako se radi o učenicima jezične gimnazije, naglasak je ipak bio na jezicima u EU i poslovima prevođenja za potrebe raznih tijela EU-a. Dobrom raspoloženju pomogli su i mali darovi za učenike u obliku blokova, kemijskih olovaka i kapa s oznakom Europske komisije. Naša škola od samih začetaka sudjeluje u projektu Juvenes Translatores te su dogovoreni  i daljnji koraci za ovu, do sada, plodnu suradnju.

Ovaj nastavni, radni dan pokazao je koliko je pedagoški opravdana i povrh svega neophodna organizacija izvanučioničke nastave i koliko mnogo ona učenicima može pružiti.

Obilježavanje Europskog dana jezika nastavit će se i sljedećih dana, a da smo bili pristojni gosti pokazuje i zadovoljstvo naših domaćina koji su obilježili naše gostovanje objavom na svojim mrežnim stranicama: http://zagreb.usembassy.gov/.

Mireala Rukavina-Sabo i Snježana Krištofik Juranić