Večer matematike

Autor: Nikolina Pavlović, 14. 12. 2023.

I ove godine u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva, uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, prvoga četvrtka u prosincu (7. prosinca 2023.) održana je Večer matematike.

Večer matemtike je skup interaktivnih radionica koje potiču izgradnju pozitivnog stava prema matematici. U našoj školi održane su aktivnosti „Twisting matematika“, „Escape puzzle“ i „Zbrojevi“.

U aktivnostima su, zbog ograničenog prostora, sudjelovali učenici 2. UGO i 2. TZR, a radionice su vodile prof. Ana Derner i prof. Nikolina Pavlović.

Cilj radionica je bio približiti učenicima matematiku na zanimljiv i poučan način. Tako su se učenici kroz prvu radionicu upoznali s geometrijskim tijelima na jedan pomalo drugačiji način. Izrađivali su ih koristeći se balonima te su na taj način razvijali vizualnu percepciju s kojom učenici često imaju problem u geometriji.

Escape puzzle su kod učenika probudile natjecateljski duh, a ujedno su povezale matematiku s kreativnim i logičkim razmišljanjem. Nakon što su složili puzzle učenici su morali pronaći na slici tragove koji ih dovode do krajnjeg rješenja slagalice.

Zadnja radionica povezuje matematiku i logičko razmišljanje jer su učenici trebali zamijeniti slova brojevima i paziti da ti brojevi zadovoljavaju još neke uvjete poput toga da sva tri zbroja (dva okomita i jedan vodoravan) budu jednaka.

Ana Derner, prof.