Festival znanosti: Život i život

Autor: Ljiljana Mihalj, 4. 5. 2022.

U sklopu ovogodišnjeg Festivala znanost, a na temu Život i život, Stjepan Đanić, diplomirani ekonomist podijelio je s nama iskustvo volontiranja u Tanzaniji. Stjepan Đanić, bivši je učenik naše škole, diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, a svoju humanitarnu misiju ostvario je posredstvom Humanitarne udruge Kolajna ljubavi. Mladi Našičanin odlučio je otići u jedan potpuno nepoznati i nama daleki svijet, u Tanzaniju (sirotište sv. Ane u Songei). Što ga je motiviralo, kako se snašao, što je sve doživio i u konačnici, što je svojim odlaskom postigao, ispričao je učenicima prvih razreda. Prošao je edukaciju od tri mjeseca koja ga je obučila za rad s djecom i podučila nekim volonterskim vještinama. Osim toga, Stjepan je prije odlaska organizirao Crowdfunding humanitarnu  akciju u našičkoj župnoj zajednici kojom je uspio prikupiti dovoljno novca za nabavu materijala i zamjenu starih solarnih panela u sirotištu.

Osim mnogih zanimljivih činjenica koje smo čuli o ovoj, nama dalekoj i nepoznatoj afričkoj zemlji, mogli smo osvijestiti  činjenicu da smo često nesvjesni kako je obitelj koju imamo nekome nepoznat pojam. Čuli smo kako su sirotišta brojna jer roditelji zbog loše zdravstvene skrbi rano umiru.

Često u svojoj prilično komfornoj svakodnevici i relativnim blagodatima zaboravljamo da imamo puno toga što bi nas trebalo činiti sretnima. Međutim, češće čujemo izjave o tome što sve nemamo nego li što imamo, a uzimamo zdravo za gotovo. Naše želje su velike i nerijetko, prilično skupe. Život djece iz afričkih sirotišta jedan je potpuno drugi svijet, nama neshvatljiv, dalek i stran. Možda bismo ponekad trebali osvijestiti činjenicu da živimo prilično dobro, a da za to sami nismo zaslužni.

Za Stjepana je ovo iskustvo ono koje mijenja život iz temelja, mijenja perspektive i sustav vrijednosti. U svojoj skromnosti misli da je njegov doprinos mali. Nama se čini da su nasmijana dječja lica na njegovim fotografijama pravi odgovor na njegov doprinos.

Ljiljana Mihalj, prof.