Edukativan posjet naših volontera osječkim udrugama

Autor: Anđelko Cvijetović, 22. 9. 2021.

Dana, 21. rujna, radna skupina školskih volontera s članovima udruge Otvoreno srce posjetili su udrugu D kolektiv tj. Volonterski centar (Braće Radića 17) i Centar za nestalu i zlostavljanu djecu (Strossmayerova 1).

U našem hodogramu cilj nam je bio omogućiti novim, ali i iskusnijim volonterima te osobama sa sindromom Down, međusobno više zajedničkih aktivnosti.

Kroz doživljajnu pedagogiju upoznali smo djelatnike i suradnike Volonterskog centra, a to su danas bili: naša domaćica Mirta Kovačević sa suradnicima Jelenom i Brunom. Predstavili su aktivnosti svoje organizacije, koja je proširila svoje aktivnosti, osim volontiranja i na niz drugih društveno vrijednih i humanih područja i projekata, a što ih razvijaju sa brojnim ustanovama i institucijama u gradu, županiji te na razini ministarstava pa i EU. Kratko smo i mi njima predstavili naše višegodišnje iskustvo u razvijanju građanskih inicijativa i razvoju volontiranja sa srednjoškolcima. Sve je to rezultiralo dobivanjem priznanja za najvolontera, kako pojedinaca učenika naše škole, tako i Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice kao ustanove koja potiče volontiranje. Učenici su dobili brošure u kojima su zabilježeni dobitnici nagrada u raznim područjima volontiranja od strane Volonterskog centra Osijek.

Drugi dio radnog posjeta i edukativnog sadržaja ostvarili smo u Centru za nestalu i zlostavljanu djecu gdje smo u spontanim interakcijama upoznali djelatnike, ali i volonterke te korisnike Centra dok su izvršavali svoje školske i dnevne aktivnosti predviđene u sklopu dnevnog boravka u samom centru. Naše je zajedništvo bilo toliko dobro i srdačno da smo zapjevali učeničku i studentsku himnu Gaudeamus, koju je predvodila članica Helena Neziraj.

Zahvalni smo svim našim domaćinima i ispunjeni dojmovima prošetali smo centrom Osijeka te objedovali u toliko očekivanom McDonald's-u.

A. Cvijetović, prof.