Naši učenici sudjelovali su u međunarodnom kvizu s učenicima iz 20 zemalja Europske unije

Autor: Snježana Krištofik Juranić, 28. 5. 2024.

Naši ambasadori juniori Europskog parlamenta Ivan Makaj i Petar Keglević, obojica učenici 3. PMG, sudjelovali su u međunarodnom kvizu pod nazivom European Quiz Night. Kviz je organizirala Nicole Wieringa, nastavnica iz Nizozemske i voditeljica eTwinning grupe namijenjene ambasadorima seniorima, voditeljima EPAS programa u cijeloj Europskoj uniji. Za sudjelovanje u kvizu ih je prijavila njihova profesorica engleskog jezika Snježana Krištofik Juranić, ujedno i jedna od voditeljica EPAS programa u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice te članica navedene eTwinning grupe.

U kvizu su sudjelovali učenici u dobi od 15 do 18 godina iz čak 20 zemalja Europske unije te Ujedinjenog Kraljevstva. Još jedan pokazatelj međunarodnog karaktera ovoga kviza je i podatak da je kviz vodio „quizmaster“ Hannes Lauter iz Njemačke (voditelj Europe Direct centra u Leipzigu).

Pitanja su na zanimljiv način testirala poznavanje europske povijesti, geografije, kulture i građanstva. Tako su učenici grupirani u međunarodne timove s vršnjacima iz cijele Europe redom odgovarali na pitanja, zatim prepoznavali fotografije geografskih i kulturnih znamenitosti iz cijele Europe i slušali pjesme na različitim europskim jezicima.

Važnija od testiranja njihovog znanja bila je prilika da učenici upoznaju svoje europske vršnjake, surađuju s njima i nauče raditi u timu, a sve to u okolini koja je od njih zahtijevala praktično primjenjivanje komunikacijskih vještina na engleskom jeziku. Kao što je organizatorica kviza objavila na svojem Linkedin profilu:

„Together, they’re shaping a more connected and understanding world in the end. It was not “just a quiz”. I am very proud of all these young students.“

Prijevod: „Zajedno, oni na kraju oblikuju povezaniji svijet s više razumijevanja. Ovo nije bio 'samo kviz'. Jako sam ponosna na ove mlade učenike.“

A što kažu učenici o kvizu?

Ivan Makaj, 3. PMG: „Svidjelo mi se što smo kviz radili preko videopoziva u timovima s učenicima iz drugih država. Na taj način smo se upoznali s ljudima iz drugih krajeva Europe, u mom slučaju Nizozemska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Litva. Pitanja su bila raznovrsna, od povijesti do nedavnih događaja poput Eurovizije, ali nisu bila preteška. Sretan sam što sam sudjelovao u ovakvom kvizu i volio bih ga ponoviti.“

Petar Keglević, 3. PMG: „Organizacija kviza je bila jako dobra, pitanja su bila zanimljiva i timovi su bili lijepo raspoređeni. Upoznao sam nove ljudi i stvorio nova prijateljstva. Tema nije bila dosadna i nadmašila je moja očekivanja. Bilo bi lijepo kada bi se ovakav kviz ponovio.“

Snježana Krištofik Juranić, prof.

« Lipanj 2024 »