Fokolarini u našoj školi

Autor: Sanja Kurucić, 15. 5. 2012.

11. svibnja 2012.

U organizaciji Katoličkog društva prosvjetnih djelatnika Ogranak Našice i vjeroučitelja u SŠ Isidora Kršnjavoga, održan je susret predstavnika Pokreta fokolara - Djelo Marijino iz Zagreba i Križevaca s učenicima drugih razreda Gimnazije i Ekonomske škole te njihovim profesorima. Svim nazočnima, fokolarina Dolores Poletto progovorila je o nastanku Pokreta i organizaciji. Osnivačica pokreta je Chiara Lubich, a sve je započelo u Trentu (Italija) 1943. godine. Radi se o duhovnom pokretu koji je naišao na izvanredan odjek u cijelom svijetu među osobama različitih društvenih slojeva, političkog i vjerskog opredjeljenja, laika i obitelji, redovnika i svećenika, djece, mladih i odraslih. To je pokret, čiji je program pridonijeti da se osobnim i zajedničkim zalaganjem posvuda ostvari Isusov program: Da svi budu jedno.

Mozaik je to, u kojem se nalaze dvadeset i dva udruženja, na tisuće kuća po cijelom svijetu, osamnaest izdavačkih kuća, bolnice, škole, centri za sastajanje. Svaki djelić tog mozaika ima i svoje ime: Gradići svjedočanstva, fokolari, gen, Mariapoli, Nove obitelji, Mladi za ujedinjeni svijet, Novo čovječanstvo. Svi oni sudjeluju u Božanskoj avanturi koja objedinjuje milijune ljudi sa svih kontinenata i svih vjera.

U nastavku susreta fokolarin Paolo je upoznao nazočne sa svetim  životom  mlade gen Chiare Luce, za koju je nedavno pokrenuta beatifikacija, a mlada studentica Nina svjedočila o svom ulasku u Pokret i koliko on ima značenja u njenom životu.  Kao i svi mladi, prolazila je kroz različite kušnje i neko vrijeme se udaljila od Crkve, a onda ju je ponovo nešto kao magnet privuklo i posvetila se Pokretu, u jednom novom svjetlu. Svjedočila je o prekrasnim susretima mladih iz cijelog svijeta, koji se održavaju svakih pet godina pod nazivom Genfest, a ove godine će se održati u Budimpešti od 31. kolovoza do 2. rujna.

Učenicima i profesorima su ove informacije bile nešto novo te su pažljivo slušali izlaganja popraćena video projekcijama. Na rastanku su fokolarini  podijelili letke i pozvali mlade da sudjeluju na ovogodišnjem Genfestu.

Lidija Gerendaj, prof.