Biti ili ne biti poduzetnik?
HZZ potpore za samozapošljavanje 2025. – webinar za učenike 3. ekonomske
U okviru Svjetskog i Europskog tjedna novca učenici 3. ekonomske 18. ožujka 2025. godine educirali su se o HZZ potporama za samozapošljavanje u 2025. godini. Cilj edukacije bio je jačanje kompetencija iz područja financijske pismenosti te jačanje inicijative u samozapošljavanju i poduzetništvu.
Webinar u trajanju jednog školskog sata održala je Sanja Rašić, vlasnica obrta R-Partner i Josip Steiner, vlasnik obrta Steiner Agency. Sanja Rašić radila je više od 20 godina u financijama, virtualna je asistentica i „desna ruka“ malim poduzetnicima. Josip Steiner mladi je poduzetnik koji ima nešto više od 5 godina iskustva u području marketinga i pomaže malim i srednjim poduzetnicima u jačanju njihovih marketinških aktivnosti. Potrebno je naglasiti da je Josip bio učenik naše ekonomske škole, a i sam je korisnik potpora HZZ-a.
Ono što su učenici mogli saznati od predavača odnosilo se na iznose potpora, razliku između paušalnog obrta i trgovačkog društva, zeleno/digitalno kod potpora, fiksne i varijabilne iznose, prihvatljive troškove i poslovni plan. Predavači su na jednostavnim i konkretnim primjerima približili pojam potpora i ulogu i važnost komunikacije s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje.
Iako ostvarenje potpora nije tako jednostavan postupak, Sanja i Josip svojim su predavanjem pokazali učenicima da poduzetništvo može otvoriti vrata raznim životnim mogućnostima i ostvariti njihove vizije.
Vesna Dudjak, prof.