Dan otvorenih vrata – Inkluzivna radionica “Mreža dobrih ritmova” udruge Otvoreno srce ostvarena u suradnji sa našičkom srednjom školom

U okviru Festivala znanosti i Dana otvorenih vrata Srednje škole Isidora Kršnjavoga ostvarena je edukativna, interaktivna i inkluzivna radionica “Mreža dobrih ritmova”. Radionica je održana u sportskoj dvorani naše škole, a voditelj bubnjarske radionice bio je Branko Trajkov – Trak, dugogodišnji bubnjar skupine „Zabranjeno pušenje“.

Naučili smo prepoznati osnovne životne ritmove, a to je rad našeg srca i naše disanje, kreiranje osobnog ritma i sinkroniziranje s cijelom grupom od sedamdeset sudionika te sviranje bubnjeva. Radionicu su organizirali prof. Zlatko Kovač i prof. Anđelko Cvijetović i udruga Otvoreno srce. Radionica je realizirana u okviru projekta “Volontiraj i ti!” koji se razvija pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.

U radionici, predviđenoj za sedamdeset sudionika, sudjelovali su učenici 1. a prirodoslovno-matematičke gimnazije i  3. razreda  prirodoslovno-matematičke gimnazije, po nekoliko naših volontera iz drugih i trećih razreda te posebni gosti korisnici poludnevnog boravka udruge Jaglac iz Orahovice. Također, pridružio nam se i ravnatelj škole Željko Filjak te dragi gost gradonačelnik Krešimir Kašuba.

***

Bubnjanje i ritam je iskonski jezik čovječanstva. Sve drevne civilizacije bubnjanjem i plesom su povezivale pojedinca sa zajednicom. Bubnjevi su bitni element okupljanja koje je stoljećima nadahnjivalo kreativnost, produktivnost i duh zajednice. Oni su bili neizostavni dio svih važnih događaja zajednice – rođenja i smrti, slavljenja mladenaštva i zrelog doba, ženidbe i udaje, duhovnih rituala i iscjeljivanja.

Djembe je kralj afričkih bubnjeva, simbol radosti i slavlja. Potiče iz Malija i Gvineje, od naroda Malinka i Susu. Tradicionalno ga izrađuju i sviraju kovači. Međutim, nitko ne može točno reći koliko je djembe star. Smatra se da datira čak od 500. godine o.e. Vjerojatno je nastao od velikih mužara koji su se koristili za drobljenje žitarica.

U Zapadnoj Africi svira se na gotovo svim svetkovinama i prigodama. Zbog svoje duge povijesti, kao osnovno sredstvo u afričkoj iscjeliteljskoj tradiciji, nazivaju ga i “Iscjeljujući bubanj.” Izvor te snage je u njegovoj građi. On je spoj dvaju životnih sila – životinjske kože i jednog cjelovitog komada tvrdog bjelogoričnog drveta (lenke, djala).

U mnogim afričkim tradicijama smatra se da drvo u sebi nosi svo znanje Univerzuma. Njegovo korijenje prodire duboko u zemlju, dok mu grane dotiču nebo. Etimologija naziva instrumenta na jeziku naroda Bambara upućuje na to da je sastavljen od dvije riječi: ‘ dje ‘ – okupljanje i ‘ be ‘ – mir. Nerijetko djembe opisuju kao „Bubanj mira“ koji širi mir i toleranciju.

Polaznici radionice su uživali u zajedničkom muziciranju i razvijali glazbenu inteligenciju obogaćeni novim glazbenim iskustvom.

 

Anđelko Cvijetović, prof.,  Zlatko Kovač, prof.

 

Pročitajte još….

Skip to content