Akcija „Osvježi, ne bacaj“ povodom Dana planeta Zemlje

Međunarodni Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja još od 1970. Ove godine su EPAS juniori i seniori organizirali akciju „Osvježi, ne bacaj“ kako bi upozorili  svoje kolegice i kolege na zabrinjavajuću činjenicu da moderno društvo proizvodi sve više smeća i otpada. U EU se svake godine proizvede više od 2,5 milijardi tona otpada godišnje. To je pet tona otpada po stanovniku, a od ukupne količine samo se 38 posto otpada reciklira. Ako bismo promatrali količinu godišnjeg komunalnog otpada po stanovniku, u Hrvatskoj je to u 2022. godini bilo 474 kilograma, što je najveća vrijednost u razdoblju praćenja podataka, od 1995. godine (podaci preuzeti iz https://www.hgk.hr/zabiljezena-rekordna-kolicina-komunalnog-otpada-po-stanovniku) . Veliki udio u ovome čini stara odjeća koju bacamo čak i kada je ona i dalje upotrebljiva. Europljani godišnje u prosjeku koriste gotovo 26 kg i bacaju oko 11 kg tekstila. Samo 1% korištene odjeće se reciklira i koristi za novu odjeću. Pojavom brze mode povećala se ne samo količina proizvedene već i bačene odjeće s obzirom da brza moda podrazumijeva stalnu proizvodnju novih odjevnih predmeta po vrlo niskim cijenama. Kako ova proizvodnja utječe na okoliš možete vidjeti na infografici ovdje.

Tu je vidljivo da su za proizvodnju tekstila potrebne velike količine vode, ali i zemljišta za uzgoj pamuka i drugih vlakana. Na primjer, za proizvodnju samo jedne pamučne majice potrebno je 2 700 litara pitke vode, što je količina koju jedna osoba popije u dvije i pol godine. Nažalost, to nije jedini problem. Procjenjuje se da su postupak bojanja i završna obrada u proizvodnji tekstila odgovorni za 20 posto globalnog onečišćenja vode. Točnije, samo jednim pranjem poliesterske odjeće u perilici rublja može se ispustiti 700 tisuća mikroplastičnih vlakana koja mogu završiti u prehrambenom lancu, tj. i mi ih nesvjesno „pojedemo“.

Kao dio akcijskog plana za kružno gospodarstvo, Europska komisija predstavila je u ožujku 2022. novu strategiju za borbu protiv brze mode, poticanje inovacija u sektoru i za izradu tekstila koji će biti trajniji, popravljiviji, te će se moći reciklirati. U duhu ove strategije, naši EPAS seniori (profesorice Barbara Bošnjak i Snježana Krištofik Juranić) i juniori su organizirali akciju oslikavanja starih pamučnih majica kako bi pokazali svojim kolegicama i kolegama da se stariji odjevni predmeti mogu osvježiti i tako opet učiniti privlačnima, umjesto da ih se prerano baci. Akcija je provedena u 4 razreda: 1. elektrotehničara, 1. b opće gimnazije, 3. ekonomista i 4. b opće gimnazije, a sve oslikane majice bit će izložene 9. svibnja na Danu otvorenih vrata.

 

Autorice: prof. Barbara Bošnjak i Snježana Krištofik Juranić, voditeljice EPAS programa

Pročitajte još….

Skip to content