Stručno usavršavanje nastavnika fizike u CERN-u
Nastavnik fizike Goran Hajnal sudjelovao je od 13. do 17. travnja 2025. u „Hrvatskom nacionalnom programu za nastavnike u CERN-u“. Posjet su organizirali Europska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN), Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB), Institut Ruđer Bošković (IRB) te Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Tijekom programa nastavnici su produbljivali znanja iz fizike elementarnih čestica i kozmologije, s posebnim naglaskom na utjecaj tih područja na suvremeni svijet. Predavanja su održali istaknuti znanstvenici: prof. dr. sc. Vuko Brigljević (IRB), prof. dr. sc. Nikola Godinović (FESB), prof. dr. sc. Planinić i doc. dr. sc. s Fizičkog odsjeka PMF-a. U organizaciji i edukaciji sudjelovali su i CERN-ovi stručnjaci dr. Jeff Wiener i dr. Milena Vujanović.
CERN je osnovan 1952. godine pod pokroviteljstvom UNESCO-a, a službeno je počeo s radom 1954. nakon potpisivanja konvencije kojom su se članice obvezale na isključivo nenasilnu i otvorenu primjenu znanstvenih otkrića. Smješten na granici Francuske i Švicarske, zapadno od Ženeve, CERN je danas vodeća svjetska institucija za istraživanje u području fizike čestica.
Četiri temeljne misije CERN-a, od kojih potječe i njegovo ime, su:
- International Collaboration (Međunarodna suradnja)
- Education (Obrazovanje)
- Fundamental Research (Temeljna istraživanja)
- New Technology (Nove tehnologije)
U CERN-u danas djeluje više od 17.000 znanstvenika iz cijeloga svijeta koji nastoje odgovoriti na tri temeljna pitanja čovječanstva:
- Koje su bile ranije faze Velikog praska? (Odakle dolazimo?)
- Od čega je građen svemir? (Tko smo mi?)
- Kamo idemo? (Koja je budućnost svemira?)
CERN je također mjesto gdje su nastale brojne tehnologije koje su promijenile svijet — među njima i World Wide Web, touchscreen tehnologija te napredni dijagnostički i terapijski alati u medicini poput PET/CT uređaja, koji prikazuju funkcionalno stanje tkiva i organa pomoću radioizotopa.
Najvažniji eksperimenti odvijaju se u Velikom hadronskom sudarivaču (LHC), najvećem i najsnažnijem akceleratoru čestica na svijetu, dugom 27 kilometara i smještenom stotinjak metara ispod zemlje. U njemu se pri izuzetno niskim temperaturama (2–3 K) sudaraju protoni, a sudare bilježe detektori CMS, LHCb, ATLAS i ALICE. Zahvaljujući tim istraživanjima potvrđeno je postojanje Higgsova bozona, a otkrivene su i mnoge druge čestice.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja financiralo je smještaj i prijevoz svih sudionika, dok je trošak prehrane za troje nastavnika iz Osječko-baranjske županije pokrila Županija.
Goran Hajnal, prof.