Učenice 3. a OG obilježile 180. obljetnicu rođenja Isidora Kršnjavog
Isidor Kršnjavi bio je hrvatski povjesničar umjetnosti, književnik, političar i pedagog koji je ostavio dubok trag u kulturnom i obrazovnom životu Hrvatske krajem 19. stoljeća. Rođen je 1845. godine, a školovao se u Hrvatskoj i inozemstvu, gdje je stekao široku naobrazbu i suvremene poglede na društvo i obrazovanje. Kršnjavi je bio izuzetno svestrana i utjecajna osoba svoga vremena – uz rad na području umjetnosti i kulture, bio je i politički aktivan, a osobito se istaknuo kao ministar bogoštovlja i nastave u razdoblju od 1887. do 1891.g.
U vrijeme kada je hrvatsko društvo sve više pokazivalo obilježja industrijskog razvoja i građanske svijesti, Isidor Kršnjavi prepoznao je važnost reforme obrazovanja. Njegova je vizija bila modernizirati školstvo i učiniti ga dostupnijim široj populaciji, uključujući i žene, što je u to vrijeme bio vrlo napredan pristup.
Jedan od njegovih važnih doprinosa bio je uvođenje tjelesnog odgoja u škole. Time je naglašena važnost fizičkog zdravlja i razvoja uz intelektualno obrazovanje, što je bio veliki iskorak u odnosu na dotadašnju praksu.
Posebnu pažnju posvetio je i obrazovanju djevojaka. Godine 1892. osnovao je Žensku stručnu školu i Privremenu žensku školu, koje su strukturama i programima bile bliže tadašnjim gimnazijama. Time je obrazovanje žena podignuto na višu razinu i omogućena im je bolja priprema za daljnje školovanje i profesionalni život.
Žene su već od 1895. godine mogle prisustvovati predavanjima na zagrebačkom sveučilištu, a od 1901. godine i redovito studirati na Filozofskom fakultetu. Ipak, još uvijek im nije bilo dopušteno polaganje završnog ispita muških gimnazija, što je ograničavalo njihov pristup određenim akademskim karijerama.
Reforme Isidora Kršnjavog naišle su na različite reakcije u javnosti – neki su ih doživjeli kao previše progresivne, dok su ih drugi smatrali nužnim korakom prema modernizaciji društva. Unatoč protivljenju konzervativnih struja, njegov je rad označio početak ozbiljnijeg pristupa ženskom obrazovanju i otvorio vrata budućim promjenama u borbi za rodnu ravnopravnost.
Videouradak možete pogledati ovdje.
Učenice: Lana Jozičić, Ema Marasović i Lara Vojtek, 3. a opće gimnazije