DANI MEDIJSKE PISMENOSTI – Radionica na temu: Digitalni tragovi i njihova primjena u marketingu

Povodom 8. Dana medijske pismenosti, 8. travnja 2025. godine, učenici trećeg razreda ekonomske struke sudjelovali su u edukativnoj radionici pod nazivom Digitalni tragovi i njihova primjena u marketingu, koju je organizirala profesorica marketinga Lidija Lovrić. Dani medijske pismenosti projekt su Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, koji se u suradnji s brojnim partnerima i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih provodi svake godine u proljeće, od 2018.

8. Dani medijske pismenosti održavaju se od 7. do 13. travnja 2025., s brojnim aktivnostima i u tjednima prije i poslije toga. U fokusu je osvještavanje djece i mladih o digitalnom otisku, koji stvaraju svojim aktivnostima na internetu i društvenim mrežama, te edukacija o dezinformacijama i provjeravanju informacija.

Tijekom radionice učenici su se upoznali s pojmom digitalnih tragova, odnosno podatcima koje ostavljamo iza sebe svakodnevnim korištenjem interneta i digitalnih uređaja. Kroz praktičan rad analizirali su vlastite digitalne otiske: povijest pretraživanja, zabilježene lokacije, korištene aplikacije, uređaje koji su povezani s njihovim računima te sadržaj koji su gledali na platformi YouTube.

Učenici su kroz razgovor i analizu otkrili zašto Google prikuplja i pohranjuje njihove podatke – prvenstveno radi poboljšanja korisničkog iskustva, personalizacije sadržaja i ciljanog oglašavanja. Ujedno su razmijenili korisne savjete o tome kako možemo zaštititi svoju privatnost i ograničiti količinu podataka koje dijelimo na internetu.

U nastavku radionice fokus je bio na ciljanom oglašavanju – kroz alat Google Trends učenici su istraživali što ljudi pretražuju, kada i gdje, te raspravljali o tome kako se takve informacije mogu iskoristiti u svrhu učinkovitijeg marketinga.

Poseban dio radionice bio je posvećen umjetnoj inteligenciji u marketingu, gdje su učenici imali priliku upoznati suvremene alate poput Suno te razmisliti o njihovoj primjeni u poslovnom okruženju budućnosti.

Radionica je učenicima pružila korisno iskustvo i potaknula ih na kritičko promišljanje o vlastitoj digitalnoj prisutnosti te mogućnostima koje digitalni svijet nudi u kontekstu marketinga.

 

Lidija Lovrić, prof. mentor

Pročitajte još….

Skip to content