Otvoreno srce

„28. zvjezdica“ u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga

Autor: Manuela Kojić, 3. 2. 2014.

Kliknite na sliku i posjetite web stranicu Euro info kutak.

PRONI Centar za socijalno podučavanje iz Osijeka, u sklopu projekta „28. zvjezdica“,  vršnjačkih kreativnih prezentacija zaključaka „Masovne diskusije mladih“ o EU temama relevantnim za mlade, organizirao je prezentaciju u petak 31. siječnja 2014. i u našoj školi, upravo prema generalnom naslovu „Masovna diskusija…“

Dvije učenice trećih razreda gimnazije iz Valpova, su održale prezentaciju pred više od stotinu učenika 4. a eš, 4. b og, 3. pmg i 3. a og. Bio je to izazov za mlade predavačice koje su nas vodile od teme do teme povezane s odjecima ulaska u EU.

Zaključujemo, dok se god sam ne upustiš u proučavanje neke teme uvijek ostaješ na periferiji zbivanja i participiranja u njoj. Poznaješ temu samo površno, što može zadovoljiti elemente za školu, no za život sigurno ne. Zadatak nam je više se angažirati na područjima koja nam pružaju fondovi nove političke zajednice EU, kako bi podigli kvalitetu življenja, ali i osjetili prisutnost novog sustava na području Hrvatske i Našica.

Projekt „28. zvjezdica“ podržan je od strane Europske unije kroz program IPA INFO 2011., a provodi ga PRONI Centar u partnerstvu s INFO ZONOM iz Splita i ZAMISLI iz Zagreba.

„Masovna diskusija mladih“ jedna je od provedenih aktivnosti projekta „28. zvjezdica“, na kojoj je ukupno 262 mladih ljudi s područja cijele Hrvatske imalo priliku izraziti svoje mišljenje o EU temama relevantnim za mlade. Nakon te aktivnosti održani su treninzi prezentacijskih vještina, na kojima je ukupno 32 učenika srednjih škola steklo osnovna znanja i vještine nastupa u javnosti. Sudionici treninga imaju zadatak u 60 srednjih škola prenijeti svojim vršnjacima zaključke mladih koji su sudjelovali na masovnoj diskusiji. Osim poticanja mladih na kritičko promišljanje, cilj vršnjačkih prezentacija koje se provode je pomoći mladima u stjecanju praktičnih prezentacijskih vještina, koje će im zasigurno koristiti u budućem školovanju i životu općenito.

profesori  koordinatori Zlatko Kovač i Anđelko Cvijetović