> Projekti  > E-Twinning
E-Twinning vijesti

eTwinning projekt The history of our city

Autor: Nikolina Pavlović, 17. 2. 2021.

Projekt je ostvaren u školskoj godini 2019./2020., a u njemu su sudjelovale profesorice Marina Međurečan (povijest) i Nikolina Pavlović (vjeronauk) te 20 učenika drugih razreda opće, jezične i prirodoslovno-matematičke gimnazije. Time se ostvarila uspješna međupredmetna suradnja.

S pripremam se započelo nakon otvaranja projekt na eTwinning platformi u studenome 2020. godine, a na njemu se okupilo 37 učitelja i 152 učenika iz Italije, Grčke, Tunisa, Portugala, Slovačke, Poljske, Armenije, Turske, Hrvatske, Njemačke, Rumunjske, Ukrajine i Španjolske.

Ciljevi projekta bili su sljedeći:

• predstaviti lokalnu povijest;
  • istraživati povijesne događaje, razdoblja, ljude ili predmete u svojoj regiji, gradu, selu ili državi;
  • bez ograničenja o vremenu (drevni svijet do danas) ili rasponu tema (povijest zgrada, sportova, vjerskih zajednica itd.);
  • razvijanje digitalnih, jezičnih kompetencija.

Komunikacija je bila na engleskom jeziku na kojem su učenici izradili i sve svoje radove te ih predstavili na eTwinning platformi.

Teme koje smo izabrali ticale su se naše zavičajne povijesti:

• Povijest grada
  • Povijest crkve sv. Antuna Padovanskog i franjevačkog samostana
  • Inkunabule
  • Crkvica sv. Martina
  • Obitelj Pejačević
  • Dora Pejačević
  • Isidor Kršnjavi

Učenike smo se s projektom na početku upoznali na nastavi povijesti i vjeronauka. Potom smo kreirali grupu na Messengeru te se našli u učionici s tabletima kako bismo se svi logirali na eTwinning, upoznali s načinom rada, predstavili se na forumu ostalim sudionicima te podijelili u timove i dogovorili daljnje metode rada. Tako su nastala dva kratka filma, nekoliko slikopisa i jedan glog. Učenici su se služili video editorima, Power Pointom, Canvom, Glogsterom i Prezi alatom. Također smo odredili ritam rada po mjesecima i isplanirali odlaske na teren kao i intervjue.

Na pitanje što im se najviše svidjelo na projektu učenici su iskazali dojmove:

Istraživanje i biografija jedne važne povijesne osobe kao što je Isidor Kršnjavi.

Korištenje zanimljivih alata na internetu npr. Glogster za digitalne plakate.

Sudjelovanje na eTwinning projektu omogućuje nam sudjelovanje na Erasmus plus projektima.

Timski rad i sama stranica eTwinninga.

Zanimljivo iskustvo jer smo se mogli upoznati s drugim školama Europe,  pogledati kako izgledaju njihove škole, vidjeti povijest njihovih gradova.

Morali smo sve pisati na engleskom i nije nam bilo teško, nekima je bio i izazov pričati na engleskom jeziku.

Nikolina Pavlović, prof. i Marina Međurečan, prof.

Izvor naslovne fotografije: Skull vector created by macrovector - www.freepik.com

« Ožujak 2024 »