Projekt Get Ready for New Challenges 2018

Autor: Sanja Kurucić, 19. 10. 2018.

Članovi projektnog tima škole tijekom veljače 2018. napisali su i prijavili još jedan projektni prijedlog koji je uspješno ocijenjen te su školi osigurana sredstva za provedbu projekta mobilnosti učenika strukovnih zanimanja.

Učenici strukovnih zanimanja (smjer kuhar, tehničar za elektrotehniku, slastičar i agrotehničar) našičke srednje škole pohađat će stručnu praksu u tvrtkama u Portugalu, Italiji, Sloveniji i Češkoj kroz projektne aktivnosti u sklopu Programa Erasmus+ 2018./2019.

Škola nositelj projekta u Programu Erasmus+ za Ključnu aktivnost 1 iz područja strukovnog obrazovanja i osposobljavanja je Srednja Škola Isidora Kršnjavoga Našice. Partneri na projektu su portugalska organizacija Bragamob, slovenska strukovna škola Šolski center Celje, talijanska organizacija Euroform i češka organizacija Edumob. Projekt financira Europska unija, a sredstva je odobrila Agencija za mobilnost i programe EU.

Planirane projektne aktivnosti (pisanje projektnog prijedloga, kulturološke, jezične i stručne pripreme, mobilnost, diseminacija te evaluacija) doprinose povećanju stručnih kompetencija učenika strukovnih zanimanja, ali i doprinose jačanju organizacijskih i upravljačkih kompetencija ustanove te unaprjeđuju kvalitetu strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Tijekom dvotjednog/trotjednog stručnog osposobljavanja u obliku odrađivanja stručne prakse, učenicima će biti pružena mogućnost stjecanja specifičnih znanja i vještina kroz primjenu novih i suvremenijih oblika metoda rada, stjecanje novih i usavršavanje već stečenih znanja i vještina, upoznavanje s radnom praksom zemalja primateljica, unaprjeđenje jezičnih kompetencija te edukacija iz područja međukulturalnosti, građanstva i tolerancije različitosti.

Kako bi stekli iskustvo inozemne stručne prakse i slijedom toga unaprijedili stručne kompetencije razmjenjujući znanja i iskustva sa stručnim kadrovima zemalja primateljica, bit će realizirana mobilnost 34 učenika drugih, trećih i četvrtih razreda spomenutih struka. Učenici 2. razreda agrotehničar ići će na praksu u Češku, učenici 3. razreda kuhara i dio učenika 4. razreda tehničara za elektroniku ići će u Portugal, učenici 3. razreda slastičara te drugi dio učenika 4. razreda tehničara za elektroniku ići će u Italiju, dok učenici 3. razreda tehničara za elektroniku idu u Sloveniju.

Učenicima su dodijeljeni mentori koji će ih upoznati s poslovanjem tvrtke te ih poučiti novim i suvremenijim metodama rada koje koriste u svom svakodnevnom radu. Mobilnost će biti realizirana tijekom veljače, ožujka i travnja 2019., a prethodit će joj pripremne aktivnosti: jezične, kulturološke, pedagoške i stručne.

Nakon završene mobilnosti učenici će dobiti certifikat, odnosno Europass koji će im služi kao dokaz odrađene inozemne prakse i koji je priznat kao uvjerenje kojim se dokazuje i vrednuje posjedovanje stručnih kompetencija, priznatih u svim zemljama EU.

Kroz ove mobilnosti učenici će unaprijediti svoje stručne, jezične i socijalne kompetencije koje će moći iskoristiti u svrhu bolje konkurentnosti na tržištu rada ili u svrhu nastavka školovanja.

Profesori odgovorni za pisanje projektnog prijedloga te provedbu projektnih aktivnosti su Barbara Bošnjak, Josip Brkić, Goran Knežević, Sanja Kurucić.

Sanja Kurucić, prof.

« Siječanj 2019 »