2018-07-02 11:15:26

Ljetna stručna praksa učenika ugostiteljske struke u Malom Lošinju

U ranim jutarnjim satima u četvrtak (28. 6.) otputovala je grupa od 18 učenika 2. razreda ugostiteljske struke (9 kuhara, 4 konobara i 5 slastičara) sa svojim mentorima nastavnicima praktične nastave A. Mirković i S. Vinkovićem na ljetnu stručnu praksu u Mali Lošinj. U drugom dijelu stručne prakse učenicima će se pridružiti nastavnici Marica Canecki i Jerko Amidžić. 

Kako je naša škola sklopila ugovor s ugostiteljsko-turističkim poduzećem Jadranka iz Malog Lošinja o obavljanju ljetne stručne prakse u trajanju 182 sata, ovo je već druga generacija naših učenika kako odlaze na spomenutu destinaciju na praksu.

Učenici su raspoređeni u objekte visokih kategorija i dobivaju svog mentora koji ih uvodi u posao, pomaže i prati u izvršavanju zadataka i na kraju ocjenjuje te preporučuje za dobivanje stipendije u trećem razredu.

Prva generacija učenika je ostavila odličan dojam te su „otvorili vrata“ novoj generaciji učenika. Od 10 učenika koji su u prošloj šk. godini bili na praksi, 9 učenika je dobilo preporuku za stipendiju, a to znači i sezonski posao na koji su upravo ovih dana otputovali.

Veliki trud i pripreme oko realizacije ulažu naši nastavnici praktične nastave Ana Mirković, Jerko Amidžić, Marica Canecki i Stanislav Vinković učeći ih, pripremajući ih i prateći ih u nove izazove. Godišnje se ostvaruje puno kontakata s menadžerima tvrtke Jadranka, odrađuje se dokumentacija te organiziraju roditeljski sastanci sve u svrhu omogućavanja učenicima spoznati nove mogućnosti u struci.

Da bi, uopće, ostvarili pravo odlaska na praksu u Mali Lošinj, učenici moraju pokazati interes, imati uzorno ili najmanje dobro vladanje, opći uspjeh vrlo dobar s prosječnom ocjenom najmanje 3,5 (kuhari i slastičari) te dobar uspjeh s prosječnom ocjenom najmanje 3,00 (konobari). Dolaze predstavnici tvrtke Jadranka u našu školu gdje provode intervju s zainteresiranim učenicima i donose svoju ocjenu o tome je li učenik spreman prihvatiti nove izazove, učiti nešto novo, raditi na sebi i jednog dana napredovati u struci.

Osobine koje su, također, važne i koje su poželjne su marljivost, savjesnost, točnost dolaska na posao, odgovornost, kultura ophođenja s gostima i kolegama na poslu, izvršavanje naredbe mentora u izvršavanju zadataka, urednost, poštivanje pravila kućnog reda te spremnost  na učenje i tada će sigurno dobiti preporuku za stipendiju te pozivnicu za nastavak suradnje.

Mi im to od srca želimo i ne sumnjamo u njih!

 

                                                                                   Ljiljana Kasapović, prof.

 


Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice