2010-01-12 11:01:00

Projekt Šafran

Javna ustanova "Spomen-područje Jasenovac" surađuje s Holocaust Education Trust Ireland na "Projektu Šafran". Na prostoru židovskih groblja učenici osnovnih i srednjih škola diljem Europe sade lukovice šafrana u spomen na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece stradale tijekom holokausta. U Našicama je ovu suradnju sa "Spomen-područjem Jasenovac" ostvarila Srednja škola Isidora Kršnjavoga i "Udruga za hrvatsku povjesnicu Našice", koja je donirala humus. Na čelu udruge je predsjednica prof. Nada Tomašević.š

Škole se opskrbljuju lukovicama žutog šafrana kako bi ih zasadile u jesen, jer žuto cvijeće podsjeća na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Šafran cvijeta krajem siječnja ili početkom veljače, otprilike u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na holokaust (27.siječnja).

Od 30. listopada 2009. lukovice su bile u posudama za brži rast. Posađene su 25.studenoga 2009. (u 12:29 sati) na prostoru židovskog groblja u Našicama, a posadilo ih je 10 učenika 3. razreda poljoprivredne struke našičke srednje škole pod vodstvom stručnog učitelja Borisa Pavića te 10-ak učenika trećih razreda opće i prirodoslovno-matematičke gimnazije. Tijekom ove jeseni cijeli prostor groblja očistili su djelatnici komunalnog poduzeća Našički vodovod, a u tijeku je i revizija natpisa na nadgrobnim spomenicima koju provode djelatnici Zavičajnog muzeja Našice. Daljnju brigu o projektu vodit će učenici trećih razreda gimnazije Srednje škole Isidora Kršnjavoga u Našicama.

 

 ***

Našice su od 19. do polovice 20. stoljeća imale izuzetno važnu i relativno brojnu židovsku zajednicu. Njezini članovi utjecali su na ukupni razvoj gospodarstva, trgovine i kulturno-društveni život našega grada. Nažalost, tijekom Drugog svjetskog rata ova je zajednica nestala, a većina članova okončala je svoj život u jasenovačkom logoru. Danas je prostor židovskog groblja najznačajniji spomenik njihovog prisustva u Našicama te mjesto trajnog sjećanja na židovsku zajednicu. Židovsko groblje osnovano je najvjerojatnije početkom 19. stoljeća, oko 1835./65.

Danas našičko židovsko groblje izgleda ovako

 


Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice