2017-05-08 10:07:54

8./9. svibnja 2017. – Dan pobjede/Dan Europe - datumi koji su oblikovali modernu Europu

8. svibnja obilježava se godišnjica kraja Drugog svjetskog rata u Europi, a 9. svibnja šezdeset i sedma godišnjica Schumanove deklaracije o potrebi ujedinjavanja europskih zemalja.

8. svibnja 1945. godine u 23 sata i 1 minutu službeno su prestale borbe u Europi. Prethodnog dana, bolje rečeno noći, u 2 sata i 41 minutu Njemačka je potpisala bezuvjetnu predaju zapadnim saveznicima. Predaja se ponovila idućeg dana u Berlinu na sovjetski zahtjev. Kako je potpisana uoči ponoći (kada je u Moskvi već počeo novi dan), Rusija i niz zemalja bivšeg istočnog bloka krajem rata smatra 9. svibnja 1945. Time je završen posljednji veliki rat između moćnih europskih država te nesumnjivo najrazorniji i najutjecajniji rat u suvremenoj povijesti.

9. svibnja 1950. Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske predstavio je svoj prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik. Taj prijedlog, poznatiji kao "Schumanova deklaracija", smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Europska unija. Danas se 9. svibnja, uz himnu i zastavu, uzima kao europski simbol. Vijeće Europske unije u Milanu 1985. godine donijelo je odluku kojom se 9. svibnja svake godine obilježava kao "Dan Europe".

Dan Europe je prilika za aktivnosti i festivale koji Europu približavaju njenim građanima. Za posjetitelje su tog dana sve institucije Europske unije otvorene. Slogan pratećih akcija svake godine određuje zemlja koja je u tom razdoblju predsjedavajuća Europske unije.

Dan Europe obilježava se i u Hrvatskoj, na način da se tjedan u koji pada 9. svibnja obilježava kao Europski tjedan.


Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice