2015-02-20 15:15:29

Sudjelovanje naše škole u pilot projektu e-Škole – „Razvoj sustava digitalne zrelosti škola"

Odabirom prvih 150 škola, među kojima je i naša škola, nacionalni strateški projekt e-Škole kreće u prvu fazu implementacije vrijednu 300 milijuna kuna. Javni poziv za sudjelovanje u Pilot projektu e-Škole, koji je CARNet objavio u prosincu 2014. godine, izazvao je izniman interes škola. Prijavljene škole svojim su odazivom iskazale želju za uvođenjem informacijskih i komunikacijskih tehnologija u svoje obrazovne i poslovne procese. U relativno kratkom roku, do 20. siječnja 2015. godine, prijavilo se ukupno 705 škola.

U prvoj fazi, već na jesen 2015. godine, uključit će se prvih 20 škola, dok će se ostalih 130 škola uključiti početkom 2016. godine.

Reprezentativni uzorak odabran je prema sljedećim kriterijima - vrsta škole (uključivanje škola različitih vrsta – osnovnih i srednjih), načelu inkluzivnosti (na osnovu indeksa razvijenosti u skladu sa Zakonom o regionalnom razvoju RH), veličine škole (uključivanje škola različite veličine – prema državnim pedagoškim standardima osnovnih i srednjih škola) i samoprocjeni škole o vlastitoj tehničkoj opremljenosti i iskustvu u primjeni IKT-a.

Pilot projekt poslužit će za testiranje organizacijskih, tehnoloških i obrazovnih pretpostavki uvođenja IKTa u obrazovne procese, stoga će škole uključene u pilot projekt biti u prilici prilagoditi načine učenja i poučavanja novom informatiziranom okolišu s ciljem uporabe suvremenih metoda i alata u nastavi, kao i lakšeg praćenja napredovanja učenika.

Škole odabrane za sudjelovanje u pilot projekt moći će pristupiti i proceduri uključivanja u provođenje novog, odnosno eksperimentalnog kurikuluma.

Planom pilot projekta e-Škole predviđeno je da se uvođenje IKT-a u učenje i poučavanje započne u sklopu nastave prirodoslovno-matematičke i tehničke grupe predmeta (matematika, kemija, fizika i biologija) u 7. i 8. razredu osnovne, te 1. i 2. razredu srednje škole. U daljnjim fazama projekta broj predmeta će se proširiti.

Nastavnicima će se omogućiti primjena suvremenih metoda i alata u učenju i poučavanju uključujući i primjenu digitalnih obrazovnih sadržaja, a stručnom osoblju dodatne mogućnosti praćenja napretka učenika te sukladno tome razvoj individualnog pristupa svakom učeniku ovisno o njegovim/njezinim potencijalima.

Učenicima će se omogućiti susret s privlačnim digitalnim obrazovnim sadržajima, praćenje vlastitog napretka, učenje kroz zabavu i povećanje motivacije, a roditeljima aktivnije sudjelovanje u razvoju vlastitog djeteta i komunikaciji sa školom.

Upravljačkom i administrativnom osoblju škole i osnivača omogućit će se korištenje ciljano razvijenih e-usluga, usklađenih s potrebama škola i administrativnim zahtjevima upravljanja školom, pojednostavljenu komunikaciju i razmjenu informacija s osnivačima.

S odabranim školama, kao i njihovim osnivačima, pristupit će se potpisivanju ugovora s definiranim pravima i obvezama prema planu pilot projekta. Nove škole trebat će pričekati do 2019. godine kada se planira uključivanje sljedećih 700 škola u drugu fazu projekta.

Koordinatorice projekta na razini škole su profesorice Barbara Knežević i Sanja Kurucić.

 

 

 


Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice