2013-05-07 18:31:08

Posjet tkalačkom obrtu TKANICA Vukojevci

Interakcija teorije o obiteljskom poslu i praktičnog dijela u radionici obiteljskog tradicijskog tkalačkog obrta TKANICA Vukojevci

Učenici prvih razreda ekonomske struke imaju u nastavnom programu stručni izborni predmet Obiteljski posao.

Cilj i svrha učenja predmeta je poticanje interesa za pokretanje obiteljskog posla te razumijevanje obiteljskog posla kao poduzetničke aktivnosti, razvijanje samostalnosti, odgovornosti i osobne kreativnosti.

U tu svrhu predmetna profesorica Lj. Kasapović organizirala je terensku nastavu – odlazak u obiteljski tradicijski obrt TKANICA u Vukojevce. Obrt je u vlasništvu obitelji Majurac. Sam naziv, tradicijski, ukazuje na to da se obitelj bavi proizvodnjom koja je dugi niz godina prisutna u njihovoj obitelji. Gospodin Ivica je treća generacija koji nastavlja tkalačku proizvodnju svojih predaka.

 

Kako je ovaj obrt već poznat u našičkom kraju i šire, nije ga potrebno posebno predstavljati.

Učenici su bili oduševljeni viđenim. Gospodin Ivica je vlasnik etnografske zbirke „Od sjemena lana do tkalačkog stana“. Zbirka je smještena u njihovoj staroj kući koja za njega ima posebnu vrijednost. Kuća je pretvorena u muzej u kojoj je smješteno 138 predmeta vezanih za tradicijski obrt te dva  tkalačka stana. Ostali predmeti čine inventar nekadašnje slavonske kuće.

   

Nakon zanimljive priče o prošlosti, otišli smo u tkalačku radionicu gdje smo upoznati s koracima ručnog tkanja od namatanja niti do proizvodnje tkanine. Primarna djelatnost obrta je izrada različitih vrsta ukrasnih i uporabnih rukotvorina na tkalačkom stanu: podložaka, stolnjaka, nadstolnjaka, otaraka (ručnika)... koji predstavljaju izvorni hrvatski suvenir ukrašen lokalnim tradicijskim motivima.

Gospodin Majurac nam je ukazao svojom pričom i pokazao svojim radom kako ne želi  da taj posao izumre, propadne ili ode u zaborav. Prenosi svoje znanje na drugu djecu, kako bi prihvatili posao koji su radili naši preci. Kada mu zatreba, u poslu mu pomaže i njegova obitelj, naročito u fazi pripreme koja zahtijeva puno vremena i strpljenja.

Učenici su imali prilike sudjelovati i u samoj proizvodnji tkanine. Upoznati su sa sirovinama, strojevima, opremom, dobavljačima, poteškoćama s kojima se susreću proizvođači ove vrste proizvodnje.

Učinila nam se zanimljiva tkalačka radionica i način na koji posao funkcionira. Zahtijeva puno ljubavi, volje, vremena i strpljenja.

 

Zahvaljujemo se gospodinu Ivici na odvojenom vremenu te iscrpnim podacima s kojima nas je upoznao i prenio dio ljubavi ovog posla i na nas. Želimo mu puno uspjeha i narudžbi njegovih proizvoda.  Zahvaljujemo se i prof. D. Šuvak koja nam je bila potpora u realizaciji  terenske nastave i bila pratiteljica grupe.

Vratili smo se kući „obogaćeni“ informacijama i pokušajem sudjelovanja u praktičnom dijelu jedne neobične i rijetke ali tradicionalno vrijedne proizvodnje.

                                                                                                


Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice