2008-11-11 00:00:00

10 škola – 10 umjetnika

Uspješno održavamo tradiciju

Sudjelovanje na projektu Moderne galerije u Zagrebu pod nazivom „10 škola – 10 umjetnika“, već je svojevrsna tradicija škole. Ove godine je opća tema bila „Apstrahiranje djela hrvatskih umjetnika 50-ih i 60-ih godina 20. stoljeća“. Skupina od tri maturanta naše gimnazija: Matije Kukuruzovića, Tee Horvatin i Mirele Prokeš, pod mentorstvom prof. Ane Sertić, vrlo je orginalno i uspješno obradila te prezentirala djelo kipara Dušana Džamonje. Projekt se odvijao u prostorima Moderne galerije od 7.-9.11. 2008., a sastojao se od pojedinačnih izlaganja te praktičnih radova putem radionica koje su također učenici trebali osmisliti.

Nadam se da smo ovom prezentacijom uspjeli barem dijelom dočarati slojevitost Džamonjinog rada. Trebali smo apstrahirati njegov rad iz 50-ih i 60-ih godina, a koji je već sam po sebi dovoljno apstraktan. Pokušali smo u glazbi i slici ujediniti osjećaje koje je, pretpostavljamo, Džamonja htio izazvati u gledateljima i dirateljima svojih skulptura. Nemamo prave skulpture, ali zato imamo puno stila. Također se nadam, da nismo napisali ništa toliko preuzvišeno, a da to prosječan čovjek ne može shvatiti. Vjerujem da svatko u sebi ima osjećaj za to i da za razumijevanje umjetnosti nije potrebno jako puno pameti i obrazovanja. Zahvaljujem Kruni i Robertu, zaposlenicima radija Našice za tehničku pomoć te gospodinu Igoru Zidiću čiji su nam tekstovi pomogli pri oblikovanju dojmova koje smo stekli o Džamonji, u opsežno, a nadam se i razumljivo izlaganje.

Matija Kukuruzović, 4. a OG

 

Dana 7.11.2008. krenuli smo vlakom u Zagreb, sudjelovati u projektu „10 škola – 10 umjetnika“. Projekt se održao u prostorijama Moderne galerije gdje smo ljubazno i srdačno dočekani od strane kustosice galerije, Ivane Rončević. Naš umjetnik, čiji smo život i rad detaljno proučili i obradili je Dušan Džamonja, poznati kipar koji se gotovo cijelim svojim djelovanjem posvetio apstrakciji, mijenjajući se i evoluirajući kroz faze svoga rada. Uz našu školu, prisutni su bili i učenici iz Splita, Vinkovaca, Rijeke, Pule, Varaždina… Svi smo s najvećim žarom predstavljali „svoga“ umjetnika, a izlaganja su se sastojala od dva dijela: prezentacije u Power Point računalnom programu i likovne radionice. Posebno su nas oduševile likovne radionice, gdje smo mogli pokazati svoju kreativnost, i ujedno bolje razumjeti rad pojedinog umjetnika. Nakon izlaganja, obišli smo cijelu galeriju, i imali mogućnost diviti se raznim djelima hrvatskih umjetnika, od klasičnih do ekscentričnih. U Zagrebu smo ostali 2 dana i pritom smo bili smješteni u hostelu „Grad mladih“, gdje nam je osigurana prehrana i smještaj. Sam hostel nalazi se podno Medvednice, a to je značilo posebno prirodno okruženje – šumu. Posjet Zagrebu i sudjelovanje u projektu ostat će mi u  lijepom sjećanju.

Mirela Prokeš, 4. JG

 

Zadatak je naše škole bio obraditi temu: apstrahiranje djela Dušana Džamonje, poznatoga hrvatskoga kipara. Iako smo Mirela, Matija i ja ispočetka bili skeptični, rezultat je našeg rada bio iznad očekivanja. Tijekom našega boravka u Zagrebu, posjetili smo i dvije izložbe: ekspresioniste i djela Dušana Džamonje, kojega smo imali priliku upoznati. Premda je naša prezentacija bila drugačija od ostalih, mnogi su bili oduševljeni njome. Vratili smo se u  Našice zadovoljni i bogatiji za još jedno iskustvo vrijedno pamćenja.

Tea Horvatin, 4. b OG


Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice