2018-03-15 11:23:22

21 palačinka

Obilježavajući Svjetski dan osoba s Downovim sindromom u školskom ugostiteljskom praktikumu Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice organizirana je radionica pod nazivom „21 palačinka“. Helena Neziraj, učenica prvog razreda smjer pomoćni kuhar/slastičar, uz pomoć svoga nastavnika stručnih predmeta Stanislava Vinkovića, ispekla je palačinke za goste - učenike s posebnim potrebama iz Osnovne škole „Kralja Tomislava” Našice i Osnovne škole „Josipa Jurja Strossmayera” Đurđenovac. Helena je rođena s Downovim sindromom, kromosomskim poremećajem koji nastaje uslijed viška jednog kromosoma, točnije 21. kromosoma.  Radionicu su vodili nastavnici Nikolina Jakovljević, Stanislav Vinković i Ana Mirković u suradnji s članovima udruge Otvoreno srce Našice. 

A. Cvijetović, prof.

 

Predrasude i istina o sindromu Down
Mr.sc. Tamara Voskresensky-Baračić, pedijatar, KDB Zagreb

Sindrom Down je rijedak genetski poremećaj.
Netočno. Sindrom Down je jedan od najčešćih genetskih poremećaja. Jedno od 650 novorođene djece u općoj populacije rađa se s ovim poremećajem, dok se učestalost povisuje i više puta s porastom dobi majke.

Većina djece sa sindromom Down ima starije roditelje.
Netočno. Čak 80 posto djece s Down sindromom rodile su majke mlađe od 35 godina, međutim vjerojatnost i učestalost pojave sindroma Down značajno raste s godinama majke.

Osobe sa sindromom Down su teško retardirane.
Netočno. Mnogi imaju kvocijent inteligencije koji ih svrstava među blago ili srednje retardirane osobe. Djeca sa sindromom Down svakako se mogu podučavati, a njihov puni potencijal još uvijek nije otkriven.

Osobe sa sindromom Down potrebno je smjestiti u posebne institucije.
Netočno. Danas sve više osoba sa sindromom Down živi kod kuće s obiteljima i sudjeluju, obavljajući jednostavne zadatke, u svakodnevnim aktivnostima zajednice. Druže se s osobama koje imaju neke poremećaje, kao i sa zdravim osobama, stvaraju prijateljstva, zapošljavaju se, sudjeluju u sportskim aktivnostima.

Djeca sa sindromom Down moraju biti smještena u posebne edukacijske programe.
Netočno. Sve više djece sa sindromom Down potiče se na uključenje u normalne učionice sa svojim vršnjacima. U nekim slučajevima uključeni su u posebne programe, dok su u drugim slučajevima potpuno uključeni u svakodnevni školski rad s ostalom djecom. Cilj je u potpunosti uključiti takve osobe u edukacijski i socijalni život zajednice.

Odrasle sa sindromom Down je nemoguće zaposliti.
Netočno. Osobe sa sindromom Down je moguće zaposliti na velikom broju radnih mjesta. Često se radi o službeničkim poslovima ili raznoj ispomoći, no osobe sa sindromom Down na radnom mjestu dobivaju osjećaj da su korisni i ponose se svojim postignućima. Na radno mjesto uvijek donose svoj entuzijazam, pouzdanost i predanost poslu.

Osobe sa sindromom Down ne mogu imati bliske međuljudske veze niti stupati u brak.
Netočno. Djeca sa sindromom Down su izrazito emotivno topla, gotovo uvijek unose vedrinu u sredinu u kojoj se nađu, vrlo su tolerantna, blage naravi i potiču izrazitu naklonost sviju onih koji s njima dolaze u kontakt. Odrasle osobe sa sindromom Down mogu stupati u veze, od kojih neke završavaju i brakom. Mogu imati i djecu, no valja imati na umu da u tom slučaju postoje 50-postotni izgledi da će i dijete imati Down sindrom.

Downov sindrom je nemoguće izliječiti.
Točno. Svake godine čine se veliki koraci u identificiranju gena na 21. kromosomu koji uzrokuju karakteristike Sindroma Down. Danas su znanstvenici čvrsto uvjereni da će u budućnosti, napretkom genetike i istraživanjem ljudske DNK, biti moguće poboljšati, ispraviti ili spriječiti mnoge probleme povezane s Down sindromom.

Više o radionici možete pogledati:

http://www.nasice.com/news/nasice-praktikum-down/

Video

https://www.youtube.com/watch?v=EVF6rxZvmAk&feature=youtu.be

 

 


Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice