Sigurnost i zaštita djece na internetu

Autor: Manuela Kojić, 8. 11. 2011.

4. studenoga 2011.

Profesor Cvijetović je pozvao na sat policijskog službenika Darka Ćorkovića iz Odsjeka za prevenciju, Osijek, kako bi za učenike 1. a/b razreda opće gimnazije održao predavanje o sigurnosti i zaštiti djece na internetu, jer ovaj novi oblik zlostavljanja i nasilja uzima maha u svakodnevnom životu mladih. Cilj je projekta podići razinu svijesti o potrebi sigurnijeg i odgovornijeg korištenja interneta kod mladih.

Objasnio je što je to nasilje putem interneta (cyberbullying), pojavu seksualnog nasilja (pedofilija, komunikacija predatora i žrtve), problem sekstinga, prekomjerno korištenje računala i interneta i poremećaj ponašanja i ovisnosti, kazneno-pravnu zaštita djece i mladih i kako prevenirati korištenje društvene mreže. Govoreći o konkretnim načinima pružanja pomoći djeci, naglasio je da je bitno  informiranje djece i mladih o potencijalnim opasnostima interneta, otvoreni razgovori roditelja i djece, odnosno dogovor o korištenju interneta, upoznavanje djetetovih on-line prijatelja i kontrolu putem programa za sprječavanje pristupa nepoćudnim sadržajima. Pravila su u stvarnom i virtualnom svijetu jednaka, tako da sve ono što nije dopušteno niti prihvatljivo u stvarnom svijetu, nije ni u onom virtualnom.

« Siječanj 2021 »