EPAS ekipa iz SŠIK na panelu "Mladi i demokracija"

Autor: Barbara Bošnjak, 4. 3. 2024.

Europe Direct SB, koji djeluje pri Europskom domu Slavonski Brod, u suradnji s Predstavništvom Europske komisije  i Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj, organizirao je  panel "Mladi i demokracija", 23. 2. 2024. od 11 do 12.30 u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod na kojem je sudjelovalo 6 junior i 2 senior ambasadora naše škole.

Svrha događanja je poticanje mladih na veću uključenost u društvena i politička zbivanja, kako bi na taj način aktivnije i odgovornije sudjelovali u kreiranju zajedničke budućnosti. Na događanju su sudionici imali priliku biti bolje informirani o oblicima i načinima sudjelovanja mladih u demokratskim procesima. O ovoj temi govorio je Berto Šalaj, Fakultet političkih znanosti. Nikola Baketa, Institut za društvena istraživanja, predstavio je rezultate istraživanja o položaju mladih, odnosu prema aktivizmu, sudjelovanju u demokratskim procesima odlučivanja i na koji način ih potaknuti na veću uključenost. Maja Kutnjak, predstavnica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj govorila je o europskim izborima i važnosti izlaska mladih na izbore. Slaven Hojski predstavio je program edukacije mladih birača koji provodi Državno izborno povjerenstvo od 2018. Vijećnik Gradskog vijeća Slavonskog Broda Domagoj Aračić predstavio je svoje osobno iskustvo i govorio o potrebi povećanja broja mladih u predstavničkim tijelima na svim razinama. Moderatorica panela bila je Željka Gavranović, urednica Plusportala.

Junior ambasadori koji su u pratnji profesorice Barbare Bošnjak i Snježane Krištofik Juranić sudjelovali na panelu su Magdalena Benović i Marta Purić, učenice 3. a OG, Sara Bošnjak, učenica 1. razreda ekonomske i 3 učenice 4. razreda jezične gimnazije Iva Bogdanović, Tena Hajduk i Lana Zebić.

Barbara Bošnjak, prof. savjetnik