Održana županijska smotra LiDraNo 2024.

Autor: Romeo Mihaljević, 28. 2. 2024.

U utorak, 27. veljače, u poslijepodnevnom terminu, održana je u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice smotra stvaralaštva na području literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog izraza - LiDraNo 2024. Sudjelovalo je stotinjak učenika i mentora iz srednjih škola Osječko-baranjske županije (Beli Manastir, Donji Miholjac, Đakovo, Našice i Osijek). Stručna su povjerenstva na okruglim stolovima obrazložila koji su radovi predloženi za prosudbu državnim povjerenstvima smotre, a jedino u slučaju pojedinačnih scenskih nastupa odabrani se učenici izravno upućuju na državnu razinu smotre.

Učenici naše škole imali su svoje predstavnike u sva tri područja izraza.

Smotru su pozdravnim riječima otvorili ravnatelj Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, Željko Filjak i predstavnica Grada Našica, Magdalena Vidaković – Gelenčir.

Ovogodišnju su smotru vodili učenici Klara Sarajlić (2. razred) i Ivan Dragić (4. razred).

U uvodnom dijelu programa, Gabriel Bračko (4. razred) izveo je na harmonici skladbu Put kozaka (I. Onegin).

Prosudbeno povjerenstvo za literarno stvaralaštvo (Anđelka Blažević, Gradska knjižnica i čitaonica Đakovo, Franjo Nagulov, pisac i književni kritičar i Marina Tomić, pjesnikinja) predložilo je šest radova (Lara Jakopović, 4. razred, Ovo će otkriće promijeniti svijet!, Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti u Osijeku, mentor: Ružica Filipović, Tin Eržić, 3. razred, Apoteoza, Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti u Osijeku, mentor: Vera Bilandžić, Ruža Drmić, 4. razred, Encore, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo, mentor: Nikolina Mandić Matijević, Helena Ćiško, 1. razred, Jutarnji oproštaj, Ekonomska škola ''Braća Radić'' Đakovo, mentor: Tomislav Vinković, Marko Jukić, 1. razred, Tvornica marioneta, III. gimnazija Osijek, mentor: Marina Marijanović, Maja Zorbaz, 4. razred, Zvono, Srednja strukovna škola Antuna Horvata Đakovo, mentor: Maja Vonić) koji će biti predloženi za prosudbu državnom povjerenstvu.

Povjerenstvo za ocjenjivanje dramsko-scenskih nastupa (Anita Schmidt, dramska umjetnica, Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku, Anđela Vidović, kazališna i književna kritičarka i teatrologinja i Ivan Kristijan Majić, redatelj, Kulturni centar Osijek), zajedno s državnim izbornikom za scenske nastupe, Mariom Kovačem, predložilo je tri samostalna scenska nastupa za sudjelovanje na državnoj smotri (David Štrk, 2. razred, S. Karamehmedović: Ona zna da nema kamo, Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice, mentor: Leopoldina Mijatović; Benedikt Ilakovac, 4. razred, J. Šotola: Ja sad idem van, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo, mentor: N. Mandić Matijević i Dino Matković, 4. razred, E. A. Poe: Annabel Lee, II. gimnazija Osijek, mentor: Valerija Karačić).

U kategoriji skupnih nastupa izvedeno je šest dramsko-scenskih igara i jedan recital. Dva su nastupa ušla u uži krug, a državni će izbornik za dramsko-scenski izraz nakon odgledanih nastupa u još tri slavonske županije odabrati najuspješnije za nastup na državnoj. Riječ je o dramsko-scenskoj igri ZbuNika, učenika Isusovačke klasične gimnazije s pravom javnosti u Osijeku (mentor: Marija Klasić Petrović) i Kavici (mentor: Stjepan Knežević) učenika Obrtničke škole Osijek. Učenici naše škole u ovoj su kategoriji smotre sudjelovali scenskom igrom Reci samo (mentor: L. Mijatović).

U novinarskom su povjerenstvu djelovali novinari Goran Flauder (Osječka TV), Vuk Tešija (BIRN) i Danijel Geošić (službenik za odnose s javnošću s iskustvom rada u radijskim i pisanim medijima).

Na području novinarskog izraza, u kategoriji samostalnog novinarskog rada, našu su školu predstavljali: Anja Hrčka, 2. razred, Prevoditelji povezuju pisce i čitatelje diljem svijeta (mentor: Marija Pepelko) i Anamarija Markovčić, 3. razred, Tomb Raider i Mali Grad Velikog Srca (mentor: Jelena Repinc), čiji si radovi, zajedno s onima Eme Blanda, 3. razred, Djevojka koja osvaja nogometni teren, (Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti u Osijeku, mentor: V. Bilandžić), Manuele Dorić, 4. razred, Presudila je ljubav prema pjesmi, poeziji, književnosti… (Gimnazija A. G. Matoša Đakovo, mentor: Miro Šola) i Lare Nikolić, 3. razred, Zaljubljeni Shakespeare – zbilja ili bajkoviti prikaz? (II. gimnazija Osijek, mentor: Kristina Inhof) predloženi za prosudbu državnom povjerenstvu za novinarsko stvaralaštvo.

U kategoriji radijskog izraza predstavljena je radioigra Idemo na Lapovac (Darian Krištofik, 1. razred, Karlo Hanižjar, 1. razred – mentor: Marina Pavičić). Zajedno s radijskim emisijama Gimnazije A. G. Matoša Đakovo (Kvantna računala – peta industrijska revolucija? – Iva Mijakić, 4. razred, Karlo Perešin, 4. razred; mentor: N. Mandić Matijević), II. gimnazije Osijek (Dva u jedan – Nina Bilandžić, 4. razred, Iva Brdarić, 1. razred; mentor: Mirjana Bogdanović) i Medicinske škole Osijek (Danju danjam, noću sanjam – Mia Pančić, 2. razred, Dejana Borocki, 1. razred; mentor: Marina Pilj Tomić) ovaj je rad izabran za prosudbu državnom povjerenstvu.

Na ovogodišnjoj su smotri predstavljena tri školska lista, Inter nos (Marta Jaman, 4. razred, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo, mentor: M. Šola), Zlatovez (M. Zorbaz, 4. razred, Srednja strukovna škola Antuna Horvata Đakovo, mentor: M. Vonić) i EKOOS (Paula Perković, 2. razred, Ekonomska i upravna škola Osijek, mentor: Doris Goljevački) te su svi predloženi za slanje državnom povjerenstvu na ocjenjivanje.

Tijekom pauze priređen je domjenak na kojemu su se sudionici smotre okrijepili hranom i slasticama koju su pripremili stručni nastavnici Kuharstva i Slastičarstva u ugostiteljskom praktikumu naše škole, a posluživanje je koordinirao stručni učitelj Jerko Amidžić.

RM