U božićnom ozračju - Moja afrička priča

Autor: Vesna Dudjak, Ljiljana Kasapović, 12. 12. 2023.

Dana 11. prosinca 2023. g. učenici 2. i 4. razreda ekonomske struke i njihove razrednice prof. Vesna Dudjak i Ljiljana Kasapović imali su priliku upoznati mladog entuzijastu, volontera i humanistu, ali i ekonomistu i bivšeg učenika naše škole, Stjepana Đanića koji je jedan školski sat proveo s učenicima i ispričao im svoju afričku priču.

Svoje misijsko putovanje ostvario je tijekom 2021. g.  u Tanzaniji gdje je volontirao u sirotištu sv. Ante i pomagao djeci različite životne dobi, od vrtićke do tinejdžerske. Prije samog putovanja prethodile su opširne pripreme, od organiziranja humanitarnih akcija i volontiranja potrebitima pa sve do učenja svahili jezika.

Za odlazak na misijsko putovanje potaknula ga je želja da napravi nešto dobro u svom životu i nešto korisno za osobe u potrebi. Vratio se kući oplemenjen, sretan i zadovoljan što je mogao pomoći i dati dio sebe i svog slobodnog vremena nesretnoj djeci, koja nisu skidala osmijeh s lica jer je on za njih bio roditelj, brat i učitelj.

Stjepan je već bio u našoj školi kao gost i tada je svjedočio svoju priču, ali smo smatrali da je treba pričati iznova i uvijek nekim novim generacijama jer šalje snažnu poruku, a ona je PROBAJ I TI, UKLJUČI SE I POMOZI! Posebno je aktualna u ovo predblagdansko vrijeme kada trebamo razmišljati i o onima koji nemaju dovoljno ili koji nemaju nikoga.

Ako smo ovom organizacijom predavanja i Stjepanovim svjedočenjem uspjeli potaknuti barem nekoga na uključivanje u volonterski rad i potrebu za pomaganjem, onda je ova misija uspjela.

Ljiljana Kasapović, prof., Vesna Dudjak, prof.