Svjetski dan štednje - 31. listopada

Autor: Danijela Puhanić, 25. 10. 2023.

Svjetskim se danom štednje obilježava sjećanje na Prvi međunarodni kongres štedioničara, održan 31. listopada 1924. u Milanu, na kojem su predstavnici svjetskih štednih ustanova tražili izlaz iz krize koju je prouzročio Prvi svjetski rat te su zaključili da je štednja prijeko potrebna za razvoj.

Svjetski dan štednje utemeljen je s ciljem populariziranja štednje širom svijeta. Taj dan banke u Hrvatskoj i svijetu, uglavnom obilježavaju različitim donacijama i akcijama podizanja svijesti o nužnosti štednje.

Tradicija obilježavanja Svjetskog dana štednje zadržala se do danas diljem svijeta na način da kreditne institucije najčešće daruju štedne kasice, nagrađuju najvjernije štediše, omogućuju otvaranje računa bez naplate naknada, doniraju određena sredstva u dobrotvorne svrhe ili otvaraju svoja vrata najmlađima koji imaju priliku posjetiti banke i saznati nešto o njihovom poslovanju.

Učenici 2. ugo, 2. a og i 2. b og koji pohađaju predmet Financijska pismenost (fakultativna nastava), uredili su pano u predvorju školske knjižnice i pano u velikom holu. Prikupili su zanimljive izreke o novcu i štednji te ukazali na važnost financijske pismenosti pri donošenju financijskih odluka u svakodnevnom životu.

Danijela Puhanić, prof.