Posjet Zoološkom vrtu obitelji Bizik – terenska nastava učenika 1. ek.

Autor: Vesna Dudjak, 11. 10. 2023.

Učenici 1. razreda ekonomske struke koji pohađaju izborni predmet Obiteljski posao posjetili su u utorak  (10. 10. 2023.) Zoološki vrt obitelji Bizik u Markovcu Našičkom. Pratnja učenicima bila je prof. Vesna Dudjak. Cilj posjeta bio je upoznati učenike s obiteljskim poslom kao posebnim oblikom maloga poduzetništva, s obilježjima i vođenjem maloga obiteljskog posla.

Vlasnik ZOO vrta  Alen Bizik ispričao je kako je ovaj poučni park nastao iz hobija Mirka Bizika  koji je u svom dvorištu počeo uzgajati životinje. Temelj zoološkog vrta bili su zečevi i golubovi kupljeni davne 1954. godine, a zatim se postupno prešlo na uzgoj ptica grabljivica, fazana, plovki, kupnju vukova i ostalih zvijeri. Gosp. Bizik je naglasio da su tek prije četiri godine postali pravno zoološki vrt i upisali se u Upisnik odobrenih zooloških vrtova u Hrvatskoj. Danas se u njihovom zoološkom vrtu nalazi preko 90 vrsta ptica i životinja iz gotovo cijelog svijeta. Naglasio je da i Grad Našice sve više prepoznaje značenje ovog poučnog parka u turističkoj ponudi Našica jer ga godišnje posjeti više od 20 000 posjetitelja.

Učenici su pokazali veliko zanimanje za ovaj pomalo neobičan obiteljski posao te su vlasniku postavljali pitanja o simbiozi između obitelji i posla, o usklađivanju poslovnih ciljeva i ciljeva obitelji,  o problemima s kojim se suočava njegov obiteljski posao, o uključenosti ostalih članova obitelji u posao i sl.

Na kraju posjeta, učenici su se zahvalili gosp. Biziku na stručnom vodstvu kroz park i svim informacijama koje im je dao o svom obiteljskom poslu.

Vesna Dudjak, prof.