17. listopada, Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti

Autor: Tanja Horvat, 19. 10. 2020.

Glavna skupština Ujedinjenih naroda 1993. godine proglasila je 17. listopada Međunarodnim danom borbe protiv siromaštva. Taj je datum odabran za obilježavanje jer je 17. listopada 1987. godine otkriven spomenik u Parizu posvećen borbi protiv siromaštva.

Svrha obilježavanja ovoga dana je ukazati na siromaštvo i socijalnu isključenosti kao veliki društveni problema te povećati solidarnost s ljudima koji žive u siromaštvu.

Siromaštvo predstavlja oskudicu materijalnih ili novčanih sredstava, a socijalna isključenost ima šire značenje te osim ekonomske, uključuje i socijalnu, kulturnu, političku i druge dimenzije.

Joseph Wresinski bio je jedan od prvih koji je istaknuo izravnu vezu između ljudskih prava i ekstremnog siromaštva te je inspirirao obilježavanje 17. listopada kao Svjetskog dana prevladavanja ekstremnog siromaštva i priznanje od strane Ujedinjenih naroda toga dana kao Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti.

U svrhu iskorjenjivanja siromaštva, smanjivanja nejednakosti, zaštite planete i osiguravanja napretka za sve, na 69. sjednici Opće skupštine UN-a 2015. godine, usvojeno je 17 Globalnih ciljeva održivog razvoja u okviru dokumenta „Mijenjajmo svoj svijet: Agenda za održivi razvoj do 2030. godine“ čiji je jedan od glavnih ciljeva upravo borba protiv siromaštva i koja obvezuje sve zemlje članice na borbu protiv svih oblika siromaštva kroz strategije kojima se garantiraju poštivanje ljudskih prava i osiguravaju da nitko nije zaboravljen.

Vlada RH je 2014. godine usvojila Strategiju borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti Republike Hrvatske (2014. – 2020.) koja sadrži prikaz postojećeg stanja siromaštva i socijalne isključenosti u Republici Hrvatskoj.

Iako se 17. listopada obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, svaki dan bismo trebali biti svjesni ovog  velikog društvenog problema (stav UN).

Stoga su učenice 3. b ekonomske struke uz mentorstvo Tanje Horvat, prof. , osmislile  i postavile izložbu u holu škole kao podsjetnik na važnost suosjećanja i pružanja pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija, a pritom ne zaboraviti da se siromaštvo svakome od nas može dogoditi.

T. Horvat, prof.

« Ožujak 2024 »