EUROPSKI DAN JEZIKA 2020

Autor: Mirela Rukavina-Sabo, 29. 9. 2020.

U organizaciji aktiva stranih jezika i glazbene umjetnosti SŠ Isidora Kršnjavoga Našice prof. Barbare Bošnjak, prof. Romane Borš - Mačak  i prof. Mirele Rukavina Sabo 26. rujna 2020.  obilježio se je Europski dan jezika i u prostorima Srednje škole u Našicama.

Vijeće Europe proglasilo je 2001. godine Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine. Opći ciljevi Europskog dana jezika su:

1. Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje;
  2. Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koje treba njegovati i sačuvati;
  3. Poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo za studijske svrhe, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

Projekt je bio usmjeren na osvješćivanje jezične raznolikosti na europskom tlu. Kako se  projekt odvijao tijekom nastave na daljinu, učenici su u cilju realizacije projekta koristili i niz digitalnih alata (padlet, quizzes, coggle it, bubbl.us, arranging digital posters, popplet, kahoot quizzes, adobe sparkquizlet, prezi) pomoću kojih su izrađivali prezentacije o glavnim europskim gradovima i službenim jezicima, web postere sa snažnim sloganima,  umne mape, osmišljavali kvizove, upitnike, ankete, kreativno pristupali idejnim rješenjima stvarajući plakate.

Učenici Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice mogli su i na ovaj način proširiti svoje spoznaje o bogatom jezičnom nasljedstvu Europe i međusobnoj jezičnoj isprepletenosti kulturne baštine te nas i u ovo neobično vrijeme povesti ulicama europskih metropola uz prigodnu glazbu.

Pogledajmo učeničke uratke, upustimo se u avanturu učenja stranih jezika i prošećimo ulicama i avenijama europskih metropola!!!

Mirela Rukavina-Sabo, prof.

« Ožujak 2024 »