Digitalni inovacijski inkubator 2024.

Autor: Lidija Lovrić, 7. 5. 2024.

Digitalni inovacijski inkubator je online projekt Instituta za inovacije na platformi stellarplatform.com koji je pokrenut kako bi učenike osnovnih i srednjih škola potaknuo na kreativno promišljanje i angažirao ih oko osmišljavanja ideja i razvoja projekata.

U projekt je uključeno 10 učenika 2. razreda ekonomske struke pod mentorstvom prof. Lidije Lovrić. Prošle godine iz naše škole u ovom projektu sudjelovao je jedan tim, a ove godine sudjeluje čak četiri tima učenika koji razvijaju četiri različite inovacije.

• GreenLawn (Ingrid Gliša, Jelena Bilić, Luka Basa i Dominik Peršić)
  • Trash Press (David Andrić i Luka Basa)
  • Young Academy (Andrej Marunica i Jakov Butković)
  • SolAir (Matej Štefančić i Roko Potolovec)

Projekt je započeo prijavom u ožujku i traje sve do lipnja. Projekt je prijavilo 4 700 učenika i nastavnika, više od 300 škola razvija više od 400 projekata iz 100 različitih mjesta i gradova iz cijele Hrvatske.

Svrha Digitalnog inovacijskog inkubatora, kako to navode organizatori, je:

• aktivno poticati kreativno i apstraktno promišljanje
  • stimulirati kreativnost, poduzetnički duh i stvaranje vrijednosti
  • educirati učenike o ključnim konceptima, znanjima i vještinama budućnosti
  • promovirati timski rad i zajedništvo unutar razreda
  • omogućiti učenicima da pokažu proaktivnost i odgovornost u izvannastavnim aktivnostima

Osim što učenici razvijaju svoju inovaciju kroz četiri zadatka i finalni projekt, inkubator se fokusira na edukaciju i razvoj ključnih znanja i vještina budućnosti. Osim toga, cilj je prenijeti uspješne i inspirativne priče iz prakse koje će motivirati učenike i potaknuti ih da razmišljaju o idejama i rješenjima koje mogu stvoriti vrijednost i unaprijediti svijet u kojem živimo. Učenici će putem stellarplatform.com dobiti pristup on-line sadržajima (predavanjima i podcastima) koje mogu pratiti u bilo koje vrijeme.

Lidija Lovrić, prof.

« Svibanj 2024 »