FESTIVAL ZNANOSTI - Moralna inteligencija

Autor: Nikolina Pavlović, 27. 4. 2024.

Tijekom ovogodišnjeg Festivala znanosti učenici trećih razreda gimnazije na redovnoj su nastavi Katoličkog vjeronauka promišljali o temi moralne inteligencije, a potom su samostalno izrađivali slike povezane uz pojmove koje smo izdvojili tijekom predavanja (inteligencija, moral, vještina, krepost, vrlina, etika, dobro, zlo, hrabrost, pravednost, duša, umijeće, odgovornost, jakost, integritet…) te određene moralne situacije.

Polazište predavanja i radionica bila je knjiga Douga Lennicka i Freda Kiela „Moralna inteligencija“ (2005.) u kojoj autori naglašavaju važnost sposobnosti primjene etičkih načela na osobne ciljeve, vrijednosti i postupke. Stoga bi moralna inteligencija bila vještina koja se razvija cijeli život, a uključuje  integritet, odgovornost, opraštanje i suosjećanje. Također, različita istraživanja pokazuju da ostale inteligencije ne utječu na ovu vrstu inteligencije pa tako možete npr. imati iznimno visoki IQ, ali biti iznimno moralno neinteligentni.

Temu smo povezali s Aristotelovim poimanjem vrlina i kršćanskim stožernim ili ljudskim vrlinama o kojima smo već učili na ovogodišnjeg nastavi pa nam se lijepo uklopilo u kurikulum i redovnu nastavu.

Učenici su tijekom radioničkog dijela koristili Chat GPT, AI generatore slika i Word art alat, a učeničke uratke možete pogledati OVDJE.

Nikolina Pavlović, prof. vjeronauka

« Svibanj 2024 »