Obavijest o polaganju DSD I ispita

Autor: Mirela Rukavina-Sabo, 11. 3. 2024.

Obavijest

Dana 13. ožujka 2024. (srijeda) u vremenskom razdoblju od 8,00 do 11,45 održat će se DSD I pismeni ispit iz njemačkog jezika za njemačku međunarodnu diplomu na razini A2 B1.

Tematski i formom ispit u svom pismenom dijelu nalikuje polaganju državne mature na nižoj razini. Ispit se sastoji od četiri dijela i to usmenog i tri pismena. U pismenom i  usmenom dijelu ispita provjerit će se jezične kompetencije iz područja životnog okruženja (npr. omiljeno turističko odredište, omiljeni nastavni predmet, provođenje slobodnog vremena, buduće zanimanje, glazba, filmska umjetnost, selo /grad u kojem živim, …).

Na pismenom ispitu, koji će se sastojati od tri dijela, bit će provjerene kompetencije pisanja i to pisanje sastavka na zadanu temu (Schriftliche Kommunikation), čitanje s razumijevanjem (Leseverstehen) i slušanje s razumijevanjem (Hörverstehen).

Za vrednovanje ispita nadležan je Središnji ured za školstvo u inozemstvu sa sjedištem u Kölnu (Zentralstelle für Auslandsschulwesen Köln).

Ove školske godine ispitu će pristupiti 17 učenika naše škole (v. popis učenika).

Kako se ispit provodi već jedanaestu godinu (od 2013.) u našoj školi, radujemo se i zbog činjenice što je odaziv učenika i ove godine velik, a rezultati podučavanja njemačkog jezika poprimaju i vidljiv pečat pretočen u međunarodno priznate jezične diplome, koje su i preduvjet upisa studija germanistike u Zagrebu i Osijeku kao i upisa na pedagoškim akademijama u Varaždinu i Čakovcu, a ujedno omogućavuju ostvarivanje prava na stipendiju Savezne Republike Njemačke u daljnjem obrazovanju.

Mirela Rukavina-Sabo, prof.

SREDNJA ŠKOLA ISIDORA KRŠNJAVOGA NAŠICE – lista kandidata