Međunarodni dan planina

Autor: Danijela Puhanić, 11. 12. 2023.

Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je Međunarodni dan planina 11. prosinca, nakon što su tijekom Međunarodne godine planina 2002. brojni stručnjaci ukazali na potrebu stalnog osvješćivanja svjetskog stanovništva o velikom značenju planina i nužnosti održivog razvoja koji omogućava njihovo očuvanje. Ovogodišnja tema Međunarodnog dana planina je obnavljanje planinskih ekosustava.

Učenici 2. ugo uredili su pano u predvorju knjižnice i pano u velikom holu naše škole uz mentorstvo prof. Danijele Puhanić.

Slikom i tekstom ukazali su na važnost očuvanja zaštićenih biljnih vrsta na području Republike Hrvatske: velebitske degenije (Degenia velebitica), kukurijeka (Helleborus niger),  runolista (Leontopodium alpinum), kockavice (Fritillaria meleagris), tise (Taxus baccata) i alpskog jaglaca (Primula auricula).

Zaštićene vrste su one koje su ugrožene ili su usko rasprostranjeni endemi ili divlje vrste, kojima se prema zakonu Europske unije teži njihovom očuvanju. Najčešći razlozi ugroženosti biljnih vrsti povezani su s gubitkom staništa te posrednim utjecajem na gubitak staništa uzrokovan ekološkom neravnotežom.

Zakonom je zabranjeno njihovo sakupljanje, branje, uništavanje te sječa i iskopavanje samoniklog strogo zaštićenog bilja i njihovih dijelova (osim uz posebnu dozvolu).

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, prof. Hrvoje Tržić održat će 19. prosinca prigodno predavanje u našoj školi s ciljem osvješćivanja javnosti o važnosti očuvanja planina, zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta.

Danijela Puhanić, prof.